Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقامات بهداشتی آمریکا: مبتلایان بهبود یافته کووید-۱۹ واکسن بزنند

واکسن کرونا
واکسن کرونا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطالعات تازه نشان می‌دهد دریافت واکسن در میان افراد بهبود یافته از بیماری کووید-۱۹، ایمنی بدن آنان را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

آگهی

مطالعات تازه نشان می‌دهد دریافت واکسن در میان افراد بهبود یافته بیماری کووید-۱۹، ایمنی بدن آنان را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد.

نهاد کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، سی‌دی‌سی، گفته است شواهد آزمایشگاهی به طور فزاینده‌ای نشان می‌دهند که تزریق یک دُز واکسن به افرادی که قبلا به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند تاثیر چشمگیری در افزایش شمار سلول‌های ایمنی بدن آنان دارد و باعث می‌شود بتوانند در مقابل سویه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا بهتر مقاومت کنند.

دکتر روشل والنسکی، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌‌های آمریکا، می‌گوید: «اگر قبلا به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اید، لطفا واکسن بزنید. دریافت واکسن بهترین راه برای محافظت از شما و اطرافیان‌تان است، به ویژه که نوع مسری‌تر دلتا در سراسر کشور شیوع یافته است.»

پیشتر یک نظرسنجی که توسط موسسه گالوپ انجام شده بود نشان می‌داد یکی از دلایل اصلی آمریکایی‌ها برای عدم شرکت در برنامه واکسیناسیون این است که اعتقاد دارند چون قبلا یک بار ویروس را گرفته‌اند، پس در مقابل ابتلای مجدد آن مصون هستند.

مسئولان آمریکایی می‌گویند هرچند واکسن‌ها نمی‌توانند به طور ۱۰۰ درصد مانع از انتقال بیماری شوند، با این حال در ایجاد یک لایه دفاعی قوی در بدن نقش دارند به نحوی که فرد را به طرز مطلوبی از بستری و مرگ در صورت ابتلا به سویه دلتا محافظت می‌کنند.

پیشتر اثبات شده بود که بیماران کووید-۱۹ پس از بهبودی تا حد قابل توجهی در مقابل سویه‌های جدید ویروس مصون هستند، با این حال آزمایش‌ها نشان می‌دهد میزان این ایمنی در مقابل انواع تهاجمی ویروس همچون نوع دلتا پایین‌تر از بقیه انواع ویروس است.

در آزمایش جدید محققان ۲۴۶ نفر را که در ماه مه یا ژوئن امسال مبتلا شده بودند با ۴۹۲ بهبود یافته از اکتبر و دسامبر سال پیش مقایسه کردند. نتایج نشان داد آن دسته از بهبودیافتگانی که واکسن دریافت نکرده بودند، نسبت به بهبودیافتگانی که واکسن زده بودند بیشتر در معرض ابتلای مجدد قرار داشتند.

هرچند هنوز اطلاعات کمی در مورد نوع دلتای ویروس کرونا وجود دارد، با این حال مقامات بهداشتی آمریکا به داده‌های جمع‌آوری‌شده اولیه از بریتانیا استناد می‌کنند که نشان می‌دهد خطر ابتلا به نوع دلتا از خطر ابتلا به نوع آلفا در بیمارانی که شش ماه از زمان ابتلای نخستین‌شان گذشته است، بیشتر است.

آنتونی فائوچی، مقام ارشد سازمان کنترل و پیشگیری‌ از بیماری‌ها در آمریکا، می‌گوید بدون شک تزریق واکسن در کسانی که یک بار مبتلا شده‌اند، موثر است چرا که «نه تنها در برابر خود ویروس، بلکه در برابر سویه‌های مختلف آن نیز افراد را حفاظت می‌کند».

میزان ایمنی تشکیل شده در بدن افراد بعد از ابتلا متفاوت است و از همین رو مقامات بهداشتی ایالات متحده می‌گویند واکسیناسیون یک گزینه قابل اتکا برای مقابله با شیوع بیشتر این بیماری در سطح جامعه است.

هرچند به طور عمومی بدن افراد تا ۶ ماه پس از ابتلا نسبت به ویروس مقاوم است، با این حال یک تحقیق انجام شده در دانشگاه راش آمریکا نشان می‌دهد از هر ۲۹ نفری که به بیماری مبتلا شده‌اند، ۴ نفر تا قبل از دریافت واکسن هیچگونه آنتی‌بادی در بدن خود نداشته‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا در تزریق اولین دوز واکسن کرونا از آمریکا پیشی گرفت

فایزر-بیون‌تک برای دوز سوم واکسن درخواست مجوز می‌کند

سرانجام شگفتی بی‌نظیر مهندسی بنام «فلیپ»؛ کشتی که عمود بر آب می‌شد اما هیچوقت غرق نمی‌شد