Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کاهش کارآیی واکسن فایزر در برابر سویه دلتا در اسرائیل؛ ذخیره مُدرنا به عنوان دُز دوم تزریق می‌شود

واکسیناسیون کرونا در تل‌آویو، اسرائیل
واکسیناسیون کرونا در تل‌آویو، اسرائیل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بررسی تازه وزارت بهداشت اسرائیل نشان می‌دهد که کارآیی واکسن فایزر که اکثر مردم این کشور با آن در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند، در برابر نوع جهش‌یافته هندی یا دلتا کارآیی کمتری نسبت به سایر سویه‌های قبلی داشته است.

آگهی

اسرائیل اعلام کرد با اینکه واکسن فایزر در برابر ابتلای حاد به سویه دلتا موثر است ولی با مسجل شدن کاهش کارآیی آن در جلوگیری از سرایت عمومی ویروس جهش یافته هندی احتمال دارد با هدف افزایش ایمنی شهروندان خود، از تزریق واکسن مُدرنا به عنوان دُز دوم به افراد بالای ۱۸ سالی که در مرحله نخست واکسن فایزر دریافت کرده‌اند، استفاده کند.

نتایج بررسی تازه وزارت بهداشت اسرائیل نشان می‌دهد که کارآیی واکسن فایزر که اکثر مردم این کشور با آن در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند، در برابر نوع جهش‌یافته هندی یا دلتا کارآیی کمتری نسبت به سایر سویه‌های قبلی داشته است. این بررسی نشان می‌دهد که واکسن فایزر تنها در ۶۴ درصد موارد از ابتلای افراد جلوگیری کرده ولی مانع از بستری شدن مبتلایان و بروز علائم حاد بیماری شده است.

این در حالی است که گزارش‌ ماه‌های مه و ژوئن وزارت بهداشت اسرائیل اذعان دارد که کارآیی واکسن فایزر در جلوگیری از بستری شدن مبتلایان بین ۹۳ تا ۹۸ درصد بوده و این واکسن در ماه مه به میزان ۹۴.۳ درصد از ابتلای افراد به ویروس کرونا جلوگیری کرده است.

در همین حال، مطالعات محققان دانشگاه عبری و مرکز پزشکی دانشگاه هاداسا نیز نشان می‌دهد که واکسن فایزر بین ۶۰ تا ۸۰ درصد در برابر سویه دلتا موثر است.

وزارت بهداشت اسرائیل تصور می‌کند که نوع دلتای ویروس کرونا که گفته می‌شود قدرت سرایت آن دو برابر انواع جهش‌یافته پیشین این ویروس است، عامل ۹۰ درصد ابتلاهای جدید به بیماری کووید-۱۹ در اسرائیل طی دو هفته گذشته بوده است. طی یک هفته گذشته بیش از دو هزار و ۵۰۰ اسرائيلی به این بیماری مبتلا شده‌اند که از میان آنها ۶۸ نفر بستری شده‌اند و شرایط ۳۵ تَن وخیم گزارش شده است. این در شرایطی است که یک هفته پیش شمار مبتلایان بستری در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های اسرائیل به ۲۲ نفر کاهش یافته بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر همین اساس، رادیو ارتش اسرائیل صبح دوشنبه گزارش داد که دولت این کشور قصد دارد تصمیم‌گیری نهایی برای خرید ۱ میلیون دُز اضافی واکسن فایزر را به تعویق بیندازد و همچون اسپانیا و آلمان برای بالا بردن ایمنی افراد در برابر سویه دلتا از تزریق ذخیره واکسن مُدرنا به عنوان دُز دوم مورد نیاز برای افرادی که مرحله نخست واکسیناسیون خود را با واکسن فایزر آغاز کرده‌اند، استفاده کند.

همچنین کابینه نفتالی بنت، نخست وزیر جدید اسرائیل قصد دارد با تشکیل جلسه‌ای در عصر سه‌شنبه، محدودیت‌های جدیدی را همزمان با افزایش موارد ابتلا در این کشور وضع کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تست کرونای وزیر واکسینه شده بهداشتِ بریتانیا مثبت شد

دانشمندان: قرص شرکت مِرک شاید به پیدایش سویه‌های جدید کرونا کمک کرده باشد

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه بسیار جهش یافته ویروس کرونا در کانادا