Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حمله به ساختمان کنگره آمریکا؛ شهادت پلیس مقابل نمایندگان: جنگ قرون وسطایی بود

Capitol Breach Investigation
Capitol Breach Investigation Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من برای محافظت از افراد این اتاق، به جهنم رفتم و برگشتم... اما اکنون تعداد زیادی از همین افراد به من می‌گویند که جهنم وجود ندارد یا جهنم آنقدرها هم بد نبود... این بی‌تفاوتی شرم آور است.»

آگهی

چهار افسر پلیس ایالات متحده روز سه‌شنبه در مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شدند تا آنچه را که روز ۶ ژانویه در جریان حمله طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا روی داده بود، برای قانونگذاران بازگو کنند.

این جلسه در حالی برگزار شد که با وجود جمع آوری مدارکی قابل توجه از حوادث آن روز، هنوز بسیاری از جمهوریخواهان خشونت‌های روی داده در کاپیتول را کم اهمیت جلوه می‌دهند و تحقیقاتی را که به رهبری نمایندگان دموکرات در جریان است، نکوهش می‌کنند.

چهار افسر پلیس در جریان جلسه روز سه‌شنبه شرح دادند که چگونه در روز حادثه از سوی مهاجمان مورد ضرب و جرح و هدف توهین‌های نژادی قرار گرفته‌اند و حتی از سوی آشوبگران به دلیل تلاش‌هایشان برای دفاع از افراد حاضر در کنگره، تهدید به مرگ شده‌اند.

پس از این جلسه ادای شهادت که از سوی کمیته ۹ نفرۀ تحقیق مجلس نمایندگان برگزار شد، لیز چنی عضو جمهوریخواه کمیته، ضرورت انجام تحقیقات بیشتر و دقیق‌تر را تایید و ابراز امیدواری کرد که «حزب گرایی» در این کشور باعث بسته شدن چشم‌ها بر این واقعه تلخ و شوکه کننده نشود.

چهار افسر پلیس در حالی که هنگام ادای شهادت اشک در چشم داشتند، برای اولین بار به شرح جزئیات روز حادثه پرداختند:

«به جهنم رفتم و برگشتم...»

مایکل فانونه، افسر پلیس منطقه کلمبیا در ایالت نیویورک توضیح داد که جمعیت آشوبگر او به میان خود هل داده و سپس در حالی که او را «خائن» می‌نامیدند، مورد ضرب و شتم قرار داده و با دستگاه تیزر (Taser) بارها و بارها به او شوک الکتریکی داده‌اند و حتی نشان پلیس او را دزدیده‌اند.

مایکل فانونه افزود که در جریان این حمله یکی از مهاجمان گفته است که «او را با اسلحه‌اش می‌کشد» و درنهایت نیز زیر ضربات مهاجمان بیهوش شده است. پزشکان بعدها به او گفته بودند که در جریان این حادثه دچار حمله قلبی شده است.

فانونه همچنین به انتقاد از مردم از جمله برخی از قانونگذاران جمهوریخواه پرداخت که خشونت‌های روی داده در آن روز را کم اهمیت جلوه داده‌اند یا گروه‌های چپ را به جای طرفداران ترامپ مقصر می‌دانند.

او خطاب به نمایندگان گفت: «من برای محافظت از افراد این اتاق، به جهنم رفتم و برگشتم... اما اکنون تعداد زیادی از همین افراد به من می‌گویند که جهنم وجود ندارد یا جهنم آنقدرها هم بد نبود... این بی‌تفاوتی شرم آور است.»

«یک جنگ قرون وسطایی»

آکوئیلینو گونل از افسران پلیس کاپیتول نیز توضیح داد که در جریان حمله ۶ ژانویه از سوی حمله کنندگان لگدمال شده است تا جایی که قدرت نفس کشیدن نداشته است؛ آنهم در حالی که مهاجمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات را فریاد می‌زدند و می‌گفتند که نتایج انتخابات دزدیده شده است.

آسوشیتدپرس
آکوئیلینو گونلآسوشیتدپرس

آکوئیلینو گونل گفت: «آنچه در آن روز دیدیم، چیزی شبیه به یک جنگ قرون وسطایی بود. ما مبارزه تن به تن و اینج به اینچ کردیم تا مانع از حمله خشونت طلبان به کاپیتول شویم. آنچه در آن روز روی داد، یک خشونت وحشتناک و ویرانگر بود.»

او افزود: «هنگامیکه یورش مهاجمان به سمت کاپیتول را دیدم، با خود گفتم: پس اینگونه خواهم مرد... در حال دفاع از این ورودی...»

او همچنین به شرح وضعیت خانواده‌اش پس از تماشای تصاویر خشونتهای کاپیتول در تلویزیون پرداخت و نگرانی عمیق آنها در این باره که آیا او زنده است یا خیر.

«روی زانوهایت خواهی مُرد»

هری دان، یکی دیگر از افسران پلیس کاپیتول که سیاهپوست نیز هست، در جریان ادای شهادت خود گفت که حمله کنندگان بارها او را لجن خوانده‌اند و در حالی که او تلاش داشته از کاپیتول دفاع کند، هدف توهین‌های نژادی قرار داده‌اند.

او حتی گفت که در پاسخ به ادعای آشوبگران که گفته‌اند هیچکس به بایدن رای نداده، گفته است که خود او طرفدار جو بایدن است و همین موضوع باعث حمله بیشتر به او شده است.

افسر دنیل هوجز از پلیس واشنگتن نیز به یاد می‌آورد که چگونه آشوبگران بر سرش فریاد می‌زدند که طرفِ اشتباه را گرفته و تهدید می‌کردند که «روی زانوهایت خواهی مرد».

او بارها در جریان ادای شهادت، آشوبگران را تروریست خواند و شرح داد که چگونه در حالی که توسط مهاجمان در میان دو در در حال له شدن بود، برای کمک فریاد می‌زد. آشوبگران حتی با سلاحی که در دست داشتند بارها به سر او ضربه زدند و جمجمه او را زخمی کردند.

پس از شنیدن سخنان چهار افسر پلیس، بنی تامپسون رئیس کمیته تحقیق متعهد شد که وظیفه‌اش را «صرفا بر اساس واقعیات» ادامه دهد و تاکید کرد که در این کمیته، جایی برای سیاسی کاری و حزب گرایی وجود ندارد.

آگهی

لیز چنی نیز افزود: «اگر آنهایی که عامل این حادثه بوده‌اند پاسخگو نباشند و مسئولیت خود را در قبال آنچه روی داده نپذیرند، و اگر کنگره با این موضوع مسئولانه برخورد نکند، آنچه روی داده مانند سرطانی در جمهوری قانونمند ما ریشه می‌دواند.»

در جریان حمله به ساختمان کنگره چهار نفر نیز جان خود را از دست دادند. بیش از صد نفر از نیروهای پلیس زخمی شدند و یکی از افسران پلیس کاپیتول که آشوبگران به او حمله کرده بودند نیز روز بعد از واقعه درگذشت.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که دو پلیس دیگر که در عملیات دفاع از کاپیتول شرکت داشتند، بعدها دست به خودکشی زده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنتاگون فرایند پاسخ نظامی به ناآرامی‌های داخلی در واشنگتن را تسهیل می‌کند

رویترز: رهبر گروه افراطی پسران مفتخر قبلا خبرچین پلیس آمریکا بوده

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد