Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ابهامات امنیتی در روز حمله به کنگره؛ تاخیر ۲ساعتۀ پنتاگون برای صدور مجوز اعزام نیرو

لری هوگان، فرماندار ایالت مریلند آمریکا
لری هوگان، فرماندار ایالت مریلند آمریکا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحث تاخیر در اعزام نیروهای گارد ملی در حالی مطرح است که شماری از قانونگذاران کنگره تحقیقات درباره اقدامات امنیتی در روز حمله را آغاز کرده‌اند؛ یعنی در روزی که با فراخوان دونالد ترامپ انتظار می‌رفت هزاران نفر مقابل کاخ سفید جمع شده و سپس به سمت ساختمان کنگره آمریکا حرکت کنند.

آگهی

لری هوگان، فرماندار ایالت مریلند آمریکا روز یکشنبه در جریان مصاحبه‌ای اعلام کرد در روز حملۀ طرفداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره، تقریباً دو ساعت طول کشیده تا بالاخره پنتاگون به آنها اجازه داده که گارد ملی ایالت خود را برای کمک به واشنگتن بفرستند.

ایالت مریلند در همسایگی واشنگتن، پایتخت آمریکا قرار دارد. فرماندار جمهوریخواه این ایالت می‌گوید که در روز چهارشنبه ۶ ژانویه، او و موریل بوزر، شهردار واشنگتن پس از آغاز خشونت‌ها با یکدیگر در تماس بودند و به محض تقاضای کمک شهردار واشنگتن، برای اعزام نیروهای گرد ملی به این شهر اعلام آمادگی کرده است.

با این وجود وی تاکید می‌کند که تلاش‌هایش برای کمک به شهردار پایتخت، در پی تاخیر وزارت دفاع در صدور مجوز حرکت، بی‌نتیجه مانده است.

در آمریکا انتقال نیروهای گارد ملی از یک ایالت به ایالت دیگر برای کمک، رایج است و تنها پیش شرط انجام این کار نیز، موافقت مقامات هر دو ایالت است. اما از آنجا که واشنگتن، پایتخت ایالات متحده تحت کنترل هیچ ایالتی اداره نمی‌شود و موقعیتی منحصربفرد دارد، برای چنین کاری کسب مجوز از پنتاگون ضروری است.

در حال حاضر کریستوفر میلر که از وفاداران به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است، سرپرستی وزارت دفاع را برعهده دارد. او از ۹ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی پس از برکناری مارک اسپر از این سمت توسط دونالد ترامپ، عهده دار این مسئولیت شده است.

لری هوگان، فرماندار ایالت مریلند در جریان گفتگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: «نیروهای گارد ملی ما بسیج و آماده بودند اما نمی‌توانستیم وارد خاک واشنگتن شویم زیرا هنوز مجوز پنتاگون را دریافت نکرده بودیم و این کار خیلی طول کشید... نمی‌توانم بگویم آنسوی خط چه روی داده است و علت این تاخیر را باید در پنتاگون یافت یا در کاخ سفید.»

او می‌افزاید: «من در وسط جلسه‌ای بودم که رئیس دفترم وارد اتاق شد و گفت به کاپیتول حمله شده است. ما با شهردار واشنگتن تماس گرفتیم و او تقاضای کمک کرد. ما بلافاصله نیروهای پلیس را برای کمک فرستادیم و من فورا نیروهای گارد ملی را فراخواندم.»

او در ادامه می‌گوید که دفترش همزمان با رایان مک کارتی، دبیر ارتش ایالات متحده در وزارت دفاع آمریکا تماس گرفته و خواستار دریافت مجوز برای فرستادن نیروهای گارد ملی می‌شود. او می‌افزاید: «ما تلاش می‌کردیم تا پاسخی بگیریم اما هیچ پاسخی دریافت نمی‌کردیم.»

سخنان فرماندار ایالت مریلند در حالی بیان می‌شود که مقامات پنتاگون روز یکشنبه اعلام کرده بودند حتی با صدور هرگونه مجوزی نیز جمع آوری نیروهای گارد ملی و تجهیز آنها برای فرستاده شدن به واشنگتن زمان می‌برد.

بحث درباره تاخیر در اعزام نیروهای گارد ملی در حالی مطرح است که شماری از قانونگذاران کنگره تحقیقات درباره اقدامات امنیتی در روز حمله را آغاز کرده‌اند؛ یعنی در روزی که با فراخوان دونالد ترامپ انتظار می‌رفت هزاران نفر مقابل کاخ سفید جمع شده و پس از شنیدن سخنرانی او، به سمت ساختمان کنگره آمریکا حرکت کنند.

اگرچه رایان مک کارتی، دبیر ارتش ایالات متحده در وزارت دفاع درنهایت مجوز حرکت گارد ملی ایالت مریلند را صادر کرده، اما این نیرو در ۱۰ بامداد پنج‌شنبه یعنی ۱۷ ساعت پس از حمله به کاپیتول به واشنگتن رسیده است؛ یعنی زمانی که آشوبگران پراکنده شده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عالی کلورادو ترامپ را از شرکت انتخابات مقدماتی این ایالت منع کرد

چهره اصلی «آشوب کنگره آمریکا» به ۴۱ ماه حبس محکوم شد

جو بایدن: از نامزدی در انتخابات کناره‌گیری کردم تا ملت آمریکا متحد شود