دادگاه عالی کلورادو ترامپ را از شرکت انتخابات مقدماتی این ایالت منع کرد

Capitol attack
Capitol attack Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه عالی ایالت کلرادو روز سه‌شنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا به دلیل نقشی که در ماجرای حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی به ساختمان کنگره داشته است، دیگر صلاحیت لازم برای مقام ریاست جمهوری ایالات متحده را ندارد و به همین دلیل نیز نمی‌تواند در انتخابات مقدماتی این ایالت شرکت کند.

آگهی

این حکم تاریخی، با موافقت چهار قاضی از هفت قاضی دادگاه عالی کلرادو صادر شد و چنانچه از سوی دیوان عالی ایالات متحده نیز تایید شود، آنگاه ترامپ به اولین نامزد ریاست جمهوری تبدیل خواهد شد که بر اساس یک ماده قانون اساسی که به‌ندرت استفاده می‌شود، از ورود به کاخ سفید منع خواهد شد.

این ماده قانونی، مقاماتی را که دست به «شورش یا قیام» زده‌اند، از تصدی پست‌های دولتی منع می‌کند.

اگرچه این حکم فقط برای انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان در «ایالت کلرادو» اعمال می‌شود، اما می‌تواند بر موقعیت کلی ترامپ در انتخابات سراسری ۵ نوامبر ۲۰۲۴ میلادی تأثیر بگذارد.

بویژه آنکه از نظر تحلیلگران، ایالت کلرادو عمدتا یک ایالت دموکرات است و جو بایدن، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا احتمالاً در آن پیروز خواهد شد.

واکنش ترامپ

دونالد ترامپ در واکنش به این حکم، اعلام کرد که خواستار تجدیدنظر در دیوان عالی ایالات متحده خواهد شد.

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ نیز تصمیم دادگاه را «غیر دموکراتیک» و «اشتباه» خواند و در مقابل، کمپین انتخاباتی جو بایدن از هر اظهارنظری خودداری کرد.

دادگاه کلرادو نیز گفت که اجرای حکم خود را دست‌کم تا ۴ ژانویه ۲۰۲۴ میلادی به تعویق می‌اندازد تا طرح درخواست تجدیدنظر در دیوان عالی ممکن باشد.

در حال حاضر اکثریت قضات در دیوان عالی کشور را، یعنی ۶ قاضی از ۹ قاضی دیوان، محافظه‌کارانی تشکیل می‌دهند که سه نفر از آنها نیز از سوی ترامپ به این مقام منصوب شده‌اند. به همین دلیل اکنون نگاهها به این دیوان است تا ببینند از آیا ترامپ را واجد شرایط ریاست جمهوری اعلام خواهند کرد یا خیر.

شکایتی از سوی رأی دهندگان کلرادو

این پرونده توسط گروهی از رای دهندگان کلرادو به دادگاه فرستاده شده بود که به کمک یک گروه از وکلای حامی حقوق شهروندان استدلال می‌کردند ترامپ باید به دلیل تحریک حامیانش برای حمله به ساختمان کنگره در ژانویه ۲۰۲۱ میلادی، که در واقع تلاشی برای جلوگیری از انتقال قدرت ریاست جمهوری به بایدن بود، رد صلاحیت شود.

نوآ بوکبیندر، نماینده این گروه نیز در بیانیه‌ای گفت که تصمیم دادگاه «نه تنها تاریخی و موجه است، بلکه برای حفاظت از آینده دموکراسی در این کشور ضروری است».

پیش از این نیز شکایات مشابهی در دیگر ایالات علیه ترامپ، با هدف دور نگه داشتن او از رای‌گیری‌های مقدماتی طرح شده بود؛ اما این شکایات عمدتا رد شده بودند.

وکلای ترامپ در این دادگاهها استدلال می‌کردند که سخنرانی ترامپ برای حامیان در روز شورش ۶ ژانویه، در چهارچوب «حق آزادی بیان» انجام شده است و اینکه این ماده قانون اساسی را نمی‌توان علیه رؤسای جمهور آمریکا اعمال کرد و این تنها کنگره است که می‌تواند درباره رد صلاحیت یک نامزد تصمیم‌گیری کند.

در دادگاه عالی کلرادو، سه قاضی نیز با حکم روز سه‌شنبه مخالفت کردند. از جمله قاضی کارلوس سامور که معتقد بود «شکایت حقوقی» مکانیزم عادلانه‌ای برای تعیین صلاحیت ترامپ برای انتخابات نیست. زیرا او را از حقش برای یک رسیدگی عادلانه محروم می‌کند؛ بویژه آنکه هنوز هیچ هیأت منصفه‌ای او را به اتهام شورش محکوم نکرده است.

کارلوس سامور گفت: «حتی اگر متقاعد شده باشیم که یک نامزد در گذشته مرتکب اعمال وحشتناکی شده است که به جرأت می‌توانم بگویم درگیر شورش بوده است، قبل از اینکه بتوانیم آن فرد را از تصدی مناصب دولتی رد صلاحیت کنیم، باید یک روند قانونی را طی کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان عالی آمریکا درباره نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ تصمیم می‌گیرد

🎥در ایالت نوادای آمریکا رخ داد: یک متهم در جلسه دادگاه به قاضی حمله کرد

ابهامات امنیتی در روز حمله به کنگره؛ تاخیر ۲ساعتۀ پنتاگون برای صدور مجوز اعزام نیرو