دیوان عالی آمریکا درباره نامزدی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ تصمیم می‌گیرد

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی ایالات متحده روز جمعه ۵ ژانویه (۱۶ دی) اعلام کرد به زودی تصمیم خواهد گرفت که آیا دونالد ترامپ برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور واجد شرایط است یا او حق شرکت در این رقابت‌ها را ندارد.

آگهی

پیشتر دیوان عالی کلرادو حکم داده بود که آقای ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به دلیل نقش‌اش در حوادث منتهی به حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره این کشور صلاحیت شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ را ندارد.

در پی صدور این حکم، وکلای دونالد ترامپ درخواست تجدید نظر در این پرونده را به دیوان عالی ایالات متحده برده بودند.

قضات دیوان عالی گفته‌اند که تصمیم‌گیری در این خصوص را تسریع خواهند کرد، زیرا به زودی رأی‌گیری اولیه انتخابات ریاست جمهوری در سراسر این کشور آغاز خواهد شد. انتظار می‌رود پرونده در ماه فوریه بررسی شود و حکم صادره برای آن در تمامی ایالات آمریکا لازم‌الاجرا خواهد بود.

دونالد ترامپ که در یک میتینگ انتخاباتی در ایالت آیووا شرکت کرده بود، در واکنش به این خبر گفت: «تمام چیزی که می‌خواهم یک بررسی عادلانه است. فقط امیدوارم که آنها منصفانه عمل کنند.»

درخواست‌ها برای حذف نام دونالد ترامپ از فهرست نامزدها در انتخابات مقدماتی ۲۰۲۴ با استناد به متمم چهاردهم از قانون اساسی ایالات متحده صورت می‌پذیرد.

این قانون که در پی جنگ داخلی آمریکا و در سال ۱۸۶۸ تصویب شد، آن دسته از افرادی را که در «شورش» یا «قیام» علیه دولت فدرال نقش داشته‌اند از تصدی مقام‌های دولتی منع می‌کند. 

هدف از تصویب این ماده در آن زمان جلوگیری از حضور سیاستمداران هوادار ایالات مؤتلفه آمریکا (ایالت‌های جنوبی) در کنگره بود و از آن وقت هیچوقت درباره فعالان سیاسی معاصر این کشور اعمال نشده است. با این حال دادگاه عالی کلرادو با ارجاع به این متمم و رای ۴ به ۳ ماه گذشته رای داد که آقای ترامپ نمی‌تواند در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان حضور داشته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این برای نخستین‌ بار است که از چنین قانونی برای ممانعت افراد از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری استفاده می‌شود و وکلای رئیس‌جمهور سابق با این استدلال که «تصمیم دادگاه عالی کلرادو بر خلاف قانون اساسی میلیون‌ها نفر را از حق رای محروم می‌کند»، می‌گویند چنین قانونی درباره دونالد ترامپ مصداق ندارد.

در حال حاضر ده‌ها شکایت علیه دونالد ترامپ در ایالات مختلف از جمله مین و جورجیا مطرح شده تا او به نحوی از نامزدی در انتخابات منع شود. این در حالی است که وی در رقابت برای نامزدی جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها با اختلاف زیاد پیشتاز است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه عالی کلورادو ترامپ را از شرکت انتخابات مقدماتی این ایالت منع کرد

چشم‌انداز شکست دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴؛ اولویت‌های دولت دوم ترامپ چه خواهد بود؟

سیاست خارجی دونالد ترامپ در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا