یک ایالت دیگر آمریکا ترامپ را از حضور در انتخابات مقدماتی حزب جمهوری‌خواه محروم کرد

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالت مین روز پنجشنبه دونالد ترامپ را از رای گیری ایالتی در انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری سال آینده رد صلاحیت کرد و به دومین ایالتی تبدیل شد که رئیس جمهوری سابق را به دلیل نقشش در حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره ایالات متحده از حضور در انتخابات محروم کرده است.

آگهی

شینا بلوز، وزیر امور داخلی ایالت مین از حزب دموکرات می‌گوید که آقای ترامپ با طرح ادعاهای نادرست در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ زمینه را برای شورش هوادارانش آماده کرد و سپس از هوادارانش خواست تا به سمت کنگره راهپیمایی کنند. 

مجموعه اتفاقاتی که باعث شد شورش بزرگ ۶ ژانویه رقم بخورد و طرفداران افراطی دونالد ترامپ به کنگره آمریکا حمله کنند. 

خانم بلوز در حکمی ۳۴ صفحه‌ای همچنین اضافه کرده که قانون اساسی ایالات متحده حمله به پایه‌های دولت را تحمل نمی‌کند. 

این تصمیم البته با مخالفت نمایندگان این ایالات در مجلس نمایندگان آمریکا مواجه شده است. جرارد گلدن، نماینده دموکرات ضمن مخالفت با این تصمیم تاکید کرد تا زمانی که آقای ترامپ به جرم شورش در دادگاه محکوم نشده باید بتواند در انتخابات شرکت کند. همچنین سوزان کالینز، سناتور جمهوری‌خواه هم در بیانیه‌ای تاکید کرد که رای‌دهندگان در این ایالت خود باید تصمیم بگیرند که به چه کسی رای دهند نه یک مقامی که توسط مجلس قانونگذاری ایالتی منصوب شده به جای آنها انتخاب کند.

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ بلافاصه به این تصمیم اعتراض و اعلام کرد شکایتی در این زمینه به دادگاه تجدید نظر این ایالت ارائه می‌کند.این تصمیم می تواند در دادگاه عالی ایالتی مورد تجدید نظر واقع شود. 

وکلای ترامپ دست داشتن او در شورش ۶ ژانویه را رد و استدلال کرده‌اند که اظهارات او به حامیانش در روز شورش ۲۰۲۱ بر اساس حق آزادی بیان مطرح شده‌اند. 

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که گروهی از قانونگذاران سابق ایالت مین گفتند که آقای ترامپ بر اساس ماده‌ای از قانون اساسی که افرادی که پس از ادای سوگند به ایالات متحده در شورش شرکت می‌کنند اجازه شرکت در انتخابات را ندارند، باید از حضور در رقابت‌های انتخاباتی سال آینده میلادی منع شود. 

هرچند این حکم فقط برای انتخابات مقدماتی درون حزبی در این ایالت اعمال می‌شود اما می‌تواند بر وضعیت آقای ترامپ برای انتخابات سراسری در نوامبر ۲۰۲۴ هم تاثیر بگذارد. این حکم احتمالا به فشار بر دیوان عالی ایالات متحده برای حل و فصل پرسش‌ها مربوط به صلاحیت دونالد ترامپ در سراسر کشور خواهد افزود. 

از ۹ قاضی حاضر در دیوان عالی ایالات متحده، سه نفر آنها توسط ترامپ منصوب شده‌اند و در مجموع هم ۶ قاضی محافظه‌کار هستند و توسط روسای جمهوری جمهوری‌خواه در این سمت قرار داده شده‌اند. 

آقای ترامپ هم در یک پرونده فدرال و هم در ایالت جورجیا به دلیل نقشش در تلاش‌های ضد ساختار و براندازی در انتخابات ۲۰۲۰ متهم شده است. با تمام اینها او در رقابت برای نامزدی جمهوری‌خواهان در نظرسنجی‌ها با اختلاف زیاد پیشتاز است. 

دادگاه عالی کلرادو نیز روز ۱۹ دسامبر ترامپ را از رای گیری اولیه محروم و او را به اولین نامزدی در تاریخ ایالات متحده تبدیل کرد که به دلیل مشارکت در شورش واجد شرایط برای ریاست جمهوری نیست.

آقای ترامپ با حمله به حکم این ایالت درخواست تجدیدنظر خود را به دیوان عالی آمریکا ارائه کرد. او همچنین دموکرات‌ها و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را متهم کرده که در حال نابودی دموکراسی آمریکا هستند. 

تلاش‌های مشابه برای رد صلاحیت ترامپ تاکنون در سایر ایالت ها ناموفق بوده است. دادگاه عالی میشیگان که یکی از ایالت‌های محوری برای تعیین رئيس جمهوری آمریکا به شمار می‌رود درخواست برای رد صلاحیت ترامپ را در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان را رد کرد. این در حالیست که کلرادو و مین هر دو از ایالت‌هایی هستند که عموما رای آنها به نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری بوده است. البته ایالت مین به دلیل ساختار متفاوت آرای الکترال آن که می‌تواند آنها را بین نامزدها تقسیم کند در هر دو انتخابات ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ یک رای الکترال به ترامپ داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در نهایت فردی که بتواند دست‌کم ۲۷۰ رای الکترال کالج در انتخابات برنده شود به عنوان رئيس جمهوری جدید آمریکا معرفی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ تهدید کرد: دیوان عالی اگر به نفع من رای ندهد مشکلی بزرگ در آمریکا پیش می‌آید

بازگشت ترامپ به قدرت در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا؛ ۴ دلیل برای احتمال پیروزی دوباره رئیس جمهوری «جنجالی»

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد