دیوان عالی ایالت میشیگان تلاش‌ها برای بازداشتن ترامپ از انتخابات مقدماتی آمریکا را ناکام گذاشت

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی میشیگان در آمریکا روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور را واجد شرایط شرکت در انتخابات مقدماتی این ایالت تشخیص داد.

آگهی

این نهاد قضایی اعلام کرد که به درخواست تجدیدنظر در حکم دادگاه بدوی این ایالت که دونالد ترامپ را فاقد صلاحیت لازم برای شرکت در انتخابات مقدماتی تشخیص نداده بود رسیدگی نخواهد کرد. 

شماری از گروه‌های مخالف دونالد ترامپ خواستار صدور حکمی مشابه تصمیم دیوان عالی ایالت کلورادو بودند که دونالد ترامپ را از شرکت در انتخابات مقدماتی این ایالت منع کرده است. این تصمیم به دلیل نقش دونالد ترامپ در حمله هوادارانش به ساختمان کنگره در روز شش ژانویه سال ۲۰۲۱ گرفته شد. 

درخواست‌های حقوقی مشابهی در راستای جلوگیری از شرکت دونالد ترامپ در انتخابات مقدماتی بیش از ۱۰ ایالت دیگر مطرح شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتظار می‌رود که تعیین تکلیف این پرونده‌ها در نهایت به دیوان عالی ایالت متحده کشیده شود. دونالد ترامپ نامزد انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است. او در صورت پیروزی در انتخابات مقدماتی نامزد حزب جمهوریخواه در این رای‌گیری خواهد بود. 

درخواست‌ها برای حذف نام دونالد ترامپ از فهرست نامزدها در انتخابات مقدماتی با استناد به ماده‌ای از قانون اساسی ایالات متحده مطرح می‌شود که آن دسته از افراد را که در «شورش» علیه دولت فدرال نقش داشته‌اند از تصدی مقام‌های دولتی منع می‌کند. این ماده در پی جنگ داخلی آمریکا در قرن نوزدهم در قانون اساسی گنجانده شد.

هدف از تصویب این ماده در آن زمان جلوگیری از حضور سیاستمداران هوادار ایالات مؤتلفه آمریکا (ایالت‌های جنوبی) در کنگره بود. 

دادگاه بدوی در میشیگان هرچند اجازه رقابت دونالد ترامپ با دیگر نامزدها در انتخابات مقدماتی حزب جمهوریخواه را داده اما از اظهارنظر در مورد امکان نامزدی او در انتخابات ریاست‌جمهوری روز پنج نوامبر سال ۲۰۲۴ خودداری کرده است. به این ترتیب این امکان برای مخالفان دونالد ترامپ وجود دارد تا بار دیگر نامزدی او در ایالت میشیگان را به چالش بکشند هرچند دیوان عالی آمریکا احتمالا پیش از آن به این کشمکش حقوقی پایان خواهد داد.

از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا شش نفر از آنها گرایش محافظه‌کار (نزدیک به جمهوریخواهان) دارند. سه نفر از این قضات محافظه‌کار منصوب شخص دونالد ترامپ در دوره ریاست‌جمهوری‌اش هستند. 

میشیگان در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ از ایالت‌های کلیدی بود که هر دو جبهه (جمهوریخواهان و دموکرات‌ها) در آن امکان پیروزی داشتند. آرای الکترال این ایالت در سال ۲۰۱۶ به سبد نامزد جمهوریخواهان (دونالد ترامپ) و در سال ۲۰۲۰ به سبد دموکرات‌ها (جو بایدن) ریخته شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چشم‌انداز شکست دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴؛ اولویت‌های دولت دوم ترامپ چه خواهد بود؟

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم