چهره اصلی «آشوب کنگره آمریکا» به ۴۱ ماه حبس محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جاکوب چانسلی، با کلاه عجیب و شاخدار خود، یکی از چهره‌های اصلی حمله به ساختمان کنگره آمریکا بود.
جاکوب چانسلی، با کلاه عجیب و شاخدار خود، یکی از چهره‌های اصلی حمله به ساختمان کنگره آمریکا بود.   -   کپی رایت  AP Photo

یک قاضی فدرال در آمریکا، یکی از متهمان اصلی پرونده حمله به کنگره این کشور را به ۴۱ ماه زندان محکوم کرد.

این فرد که جاکوب چانسلی نام دارد، یکی از چهره‌های سرشناس آشوب در کنگره آمریکا به شمار می‌رفت که با کلاه‌ پوستی شاخدار در تصاویر مشخص بود. چانسلی همراه گروهی از هواداران رئیس جمهوری پیشین آمریکا روز ۶ ژانویه در حمایت از دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند.

دادستان‌ها از قاضی خواسته بودند ۵۱ ماه حبس برای این متهم که از او تحت عنوان یکی از اصلی‌ترین چهره‌های آشوب کنگره نام برده می‌شود، در نظر گرفته شود. چانسلی که در روز حمله به کنگره مسلح بود، بارها دستور پلیس برای ترک ساختمان کنگره را نادیده گرفت و روزهای بعد از حمله نیز به آنچه انجام داده بود، افتخار می‌کرد. با این حال این فرد پیش از اعلام حکم در دفاع از خود پذیرفت که مقصر بوده و افزود: «هیچ بهانه‌ای وجود ندارد. رفتار من غیرقابل دفاع است.»

هفته گذشته هم یک قاضی دیگر آمریکایی یکی دیگر از متهمان این پرونده به نام اسکات فیرلمب اهل ایالت نیوجرسی به ۴۱ ماه حبس محکوم کرده بود. تاکنون این دو فرد طولانی‌ترین احکام حبس را به خاطر حمله به کنگره دریافت کرده‌اند.

۶ ژانویه سال ۲۰۲۰ و بیش از یک ماه پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، گروهی از هواداران دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین این کشور با حمله به ساختمان کنگره نسبت به عدم پذیرش اعتراض ترامپ در نتایج رای‌گیری ایالت آریزونا اعتراض کردند. این اقدام هواداران رئيس جمهوری سابق بعد از آن رقم خورد که آقای ترامپ از طرفداران خود خواسته بود نسبت به این مسئله تظاهراتی مسالمت آمیز برگزار کنند. این مسئله اما در ادامه به یک بحران جدی تبدیل شد و گروهی از هواداران آقای ترامپ به صورت مسلح وارد ساختمان کنگره شدند و خود را به اتاق‌های سناتورها و همچنین سالن برگزاری جلسات نمایندگان رساندند.

این اتفاق باعث شد کنگره آمریکا برای دومین بار روند استیضاح رئيس جمهوری این کشور را کلید بزند، هرچند ترامپ باز هم مانند دور نخست از این استیضاح جان سالم به در برد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید