Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حمله به کنگره آمریکا؛ دادگاه تجدیدنظر موقتاً مانع انتشار اسناد مرتبط با دولت ترامپ شد

Trump supporters try to break through a police barrier at the Capitol on Jan. 6, 2021
Trump supporters try to break through a police barrier at the Capitol on Jan. 6, 2021 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این در روز سه‌شنبه یک قاضی فدرال رای به انتشار این اسناد داده بود. قاضی تانیا چوتکان اعلام کرده بود که ترامپ به عنوان رئیس جمهور سابق، در حال حاضر اختیار چندانی برای دخالت در تبادلات میان دو قوه مجریه و مقننه ندارد.

آگهی

یک دادگاه تجدیدنظر روز پنج‌شنبه از آرشیو ملی آمریکا خواست که «به طور موقت» از تحویل سوابق دولت ترامپ به کمیتۀ تحقیق درباره حمله ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره خودداری کند.

این رای در حالی صادر شد که آخرین مهلت تحویل این اسناد به کمیتۀ تحقیق مجلس نمایندگان روز جمعه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) بود.

هیأت سه نفره قضات در دادگاه تجدیدنظر حوزه قضایی دی سی، خواستار آن شدند که تحویل این اسناد موقتاً به تعویق بیفتد تا به این ترتیب به رئیس جمهوری پیشین آمریکا اجازه داده شود به چالش‌های قانونی خود ادامه دهد.

در رای کوتاه این دادگاه آمده است: «هدف از این دستور اداری، محافظت از صلاحیت دادگاه برای رسیدگی به ادعاهای [ترامپ] مبنی بر داشتن امتیازات اجرایی است و نباید به هیچ وجه یک حکم قاطع تلقی شود».

این هیأت همچنین برای تسریع روند رسیدگی به درخواست تجدیدنظر دونالد ترامپ، جلسه‌ای را برای ۳۰ نوامبر با هدف شنیدن استدال‌های شفاهی تعیین کرد.

حکم هیأت سه نفره پس از پشت سر گذاشتن یک هفته پرجنجال صادر شد که طی آن وکلای دونالد ترامپ تلاش داشتند به هر وسیله ممکن از تحویل این اسناد به کمیته تحقیق تا موعد ۱۲ نوامبر جلوگیری کنند.

پیش از این در روز سه‌شنبه یک قاضی فدرال رای به انتشار این اسناد داده بود. قاضی تانیا چوتکان اعلام کرده بود که ترامپ به عنوان رئیس جمهور سابق، در حال حاضر اختیار چندانی برای دخالت در تبادلات میان دو قوه مجریه و مقننه ندارد.

ترامپ بلافاصله پس از صدور این حکم، درخواست تجدید نظر کرد و از قاضی چوتکان خواست تا زمانی که چالش حقوقی در دایره دی سی ادامه دارد، از اجرای حکمش خودداری کند.

قاضی این درخواست را نپذیرفت و به این ترتیب وکلای ترامپ یک درخواست «اضطراری» برای تشکیل دادگاه تجدیدنظر ارائه دادند. در نهایت وزارت دادگستری و کمیته منتخب در مجلس نمایندگان تصمیم گرفتند با این درخواست اضطراری مخالفت نکنند.

در جریان یورش به کنگره آمریکا، طرفداران دونالد ترامپ در اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که ترامپ را بازنده اعلام کرده بود، وارد ساختمان کنگره شدند و ضمن درگیری با نیروهای محافظ، بسیاری از اموال کنگره را تخریب کردند یا ربودند.

این حمله در زمانی انجام شد که سناتورها در نشستی با ریاست مایک پنس، معاون وقت رئیس جمهور در حال تایید آرای کالج الکترال بودند.

در پی این حادثه، دست‌کم چهار نفر کشته شدند و پلیس توانست تعدادی بمب دست‌ساز نیز در مکان‌های مختلف از جمله محوطه کاپیتول کشف کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران از آمریکا خواست تا «برای عدم تکرار رفتاری مشابه اقدامات ترامپ» تضمین بدهد

ترامپ از شبکه اجتماعی‌اش رونمایی کرد: طالبان در توییتر هستند و مرا حذف می‌کنند

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد