Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

قاضی آمریکایی علیه ترامپ: دیگر رئیس‌جمهور نیستی، روسای جمهور هم پادشاه نیستند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ در درخواست حقوقی خود برای جلوگیری از تحویل اسناد مرتبط با حمله به ساختمان کنگره به حق قوه مجریه برای محرمانه نگه داشتن برخی مدارک اشاره کرده بود.

آگهی

دادگاهی فدرال در آمریکا روز سه‌شنبه درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق این کشور برای جلوگیری از تحویل برخی اسناد به کمیته تحقیق درباره یورش هواداران او به ساختمان کنگره را رد کرد.

رئیس‌جمهوری پیشین ایالات متحده به طور خاص در تلاش بود تا از تحویل اسنادی که شامل فهرست ملاقات‌ها و تماس‌های او با اشخاص مختلف در جریان حمله روز ششم ژانویه (۱۷ دی سال گذشته شمسی) به ساختمان کنگره می‌شد جلوگیری کند.

او به دنبال جلوگیری از دسترسی کمیته تحقیق مجلس نمایندگان به بیش از ۷۷۰ صفحه از اسنادی بود که پرونده‌های مارک مدوز، رئیس پیشین کارکنان کاخ سفید، استفن میلر، مشاور پیشین رئیس‌جمهوری و پاتریک فیلبن، از اعضای تیم مشورتی کاخ سفید در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ را در بر می‌گرفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسای جمهور پادشاه نیستند و شاکی [دونالد ترامپ] رئیس‌جمهور نیست.
حکم قاضی دادگاه فدرال در رد درخواست دونالد ترامپ

دونالد ترامپ در درخواست حقوقی خود از دادگاه فدرال به حق قوه مجریه برای محرمانه نگه داشتن برخی مدارک اشاره کرده بود. اما قاضی دادگاه فدرال در حکم خود آورده است که «منافع عمومی» ایجاب می‌کند که این اسناد به کمیته تحقیق مجلس نمایندگان درباره حوادث روز ششم ژانویه تحویل داده شود.

وی در بخشی از حکم خود آورده است: «روسای جمهور پادشاه نیستند و شاکی [دونالد ترامپ] رئیس‌جمهور نیست.»

وکلای مدافع دونالد ترامپ اعلام کرده‌اند که تقاضای تجدیدنظر در تصمیم قاضی دادگاه را ارائه خواهند کرد.

کمیته تحقیق مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه برای شماری از نزدیکان رئیس‌جمهوری سابق از جمله کیلی مک انینی، سخنگوی پیشین کاخ سفید احضاریه فرستاد تا برای ادای شهادت در جلسه این کمیته حاضر شوند.

هزاران نفر از طرفداران دونالد ترامپ روز ششم ژانویه برای جلوگیری از تائید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته به ساختمان کنگره ایالات متحده یورش بردند. دونالد ترامپ ساعاتی پیش از این حمله در جریان سخنرانی در واشنگتن ادعای خود مبنی بر پیروزی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری را تکرار کرده بود.

کمیته تحقیق مجلس نمایندگان در تلاش است تا به میزان اطلاع دونالد ترامپ از طرح یورش به ساختمان کنگره پیش از این رویداد و اقدامات او در جریان این حمله پی ببرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت حسابداری مزارس: به گزارش‌های مالی سازمان ترامپ اعتماد نداریم

پایان انتقال موقت قدرت در آمریکا؛ پزشک کاخ‌سفید: بایدن در ۷۹ سالگی سالم است

یک پیروزی جدید برای ترامپ؛ دادگاه فلوریدا در پرونده نگهداری اسناد محرمانه قرار منع تعقیب صادر کرد