Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران از آمریکا خواست تا «برای عدم تکرار رفتاری مشابه اقدامات ترامپ» تضمین بدهد

خبرگزاری ایرنا
خبرگزاری ایرنا Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعيد خطيب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ايران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکا باید تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.»

آگهی

تهران می‌گوید بازگشت ایالات متحده به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی باید توام با ارائۀ تضمینی در این موضوع باشد که دیگر رفتاری مانند آنچه از دونالد ترامپ دیده شد یعنی خروج یکجانبه از این توافق تکرار نمی‌شود.

سعيد خطيب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ايران روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکا باید تضمین بدهد که هیچ دولتی در ایالات متحده مجدداً جهان و حقوق بین‌الملل را به سخره نخواهد گرفت و این شرایط را تکرار نخواهد کرد.»

به گزارش ایرنا او افزود: «ایالات متحده مسیرش برای بازگشت به برجام روشن است؛ باید بپذیرد به عنوان مقصر وضعیت فعلی، از این مسیری که رفته برمی‌گردد. آمریکا برای بازگشت از این مسیر غلط، باید تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی که بعد از خروج آمریکا از برجام اعمال کرده، همه را یکجا به صورت موثر بردارد.»

قرار است دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرتهای بزرگ جهان از ۲۹ نوامبر در شهر وین، پایتخت اتریش برگزار شود. این مذاکرات در ماه ژوئن متوقف شد و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و سپس روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی، وقفه‌ای طولانی در روند گفتگوها بوجود آورد.

بر این اساس در چهارچوب گفتگوهای جدید، نماینده‌های کشورهایی که همچنان عضو این توافق هستند یعنی آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه به همراه انریکه مورا به عنوان نماینده اتحادیه اروپا، موضوع محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در ازای کاهش تحریم‌های اقتصادی این کشور را به گفتگو بگذارند.

خطیب زاده در جریان سخنان روز دوشنبه خود تاکید کرد که موضوع مشارکت مستقیم آمریکا در این گفتگوها مطرح نیست چراکه واشنگتن دیگر عضو این توافق نیست.

او افزود که در جریان گفتگوهای وین، هرگز موضوع توافق گام به گام مطرح نبوده و اصل حاکم بر توافقات این است که «تا همه چیز توافق نشده، هیچ چیزی توافق نشده». به گفته او این اصل اساسی از روز اول مد نظر ایران بوده است و بر این اساس، آنچه تا کنون در وین گفته شده، یک «پیش نویس‌هایی» از گفتگو بوده و چون هنوز همه چیز توافق نشده، عملا هیچ چیزی توافق نشده است.

او تاکید کرد که مذاکرات در تاریخ تعیین شده برگزار خواهد شد و تیم ایران به سرپرستی علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه در این مذاکرات شرکت خواهد کرد. او گفت که آقای کنی این هفته به لندن، پاریس و برلین سفر خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به کنگره آمریکا؛ دادگاه تجدیدنظر موقتاً مانع انتشار اسناد مرتبط با دولت ترامپ شد

فرانسه به دنبال توافق از سرگیری مذاکرات هسته‌ای: به دقت بر اجرای تعهدات ایران نظارت می‌کنیم

ایران و اتحادیه اروپا می‌گویند مذاکرات هسته‌ای در وین از ۸ آذر از سر گرفته می‌شود