Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانسه به دنبال توافق از سرگیری مذاکرات هسته‌ای: به دقت بر اجرای تعهدات ایران نظارت می‌کنیم

آرشیو/ تاسیسات هسته‌ای ایران در اصفهان
آرشیو/ تاسیسات هسته‌ای ایران در اصفهان Copyright Vahid Salemi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد با وجود توافق ایران و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین، همچنان با دقت بر ایفای تعهدات ایران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نظارت خواهد کرد.

آگهی

فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد با وجود توافق ایران و اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین، همچنان با دقت بر ایفای تعهدات ایران در قبال آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای نظارت خواهد کرد.

ایران و اتحادیه اروپا شامگاه چهارشنبه از بازگشت به میز مذاکرات در ۲۹ نوامبر (۲۵ روز دیگر) در وین خبر دادند.

آن-کلر لژاندر، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه روز پنجشنبه در کنفراس خبری روزانه این وزراتخانه در پاسخ به پرسش خبرنگاری که از وی پرسید: «آیا با اعلام خبر از سرگیری مذاکرات وین، ایران نتوانسته است تمام اقدامات احتمالی شما در جریان نشست آینده شورای حکام آژانس علیه تعهدات انجام نشده خود را منتفی کند؟» گفت: «ما همچنان به‌شدت نگران عدم احترام ایران به تعهداتش در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به وجود تعهداتی هستیم که این کشور دوازدهم سپتامبر بر عهده گرفت. ایران باید فورا گفت‌وگو و همکاری با‌ آژانس را برای پیشبرد مسائل مشکوک از سر بگیرد.»

قدرت‌های غربی در جریان نشست ماه سپتامبر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، طرح خود برای صدور قطعنامه علیه ایران را نیمه‌کار رها کردند. این تصمیم پس از سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و موافقت ایران برای ادامه همکاری با آژانس گرفته شد.

خانم لژاندر با اشاره به تعلیق اجرای پروتکل الحاقی و کاهش سطح همکاری ایران با آژانس گفت: «ما بر توافق موقت ایران و آژانس که در ماه فوریه و در پی کاهش سطح همکاری با این نهاد منعقد شد، نظارت می‌کنیم و برای دادن پاسخ متناسب با شرایط، در همانگی کامل با آژانس هستیم.»

جمهوری اسلامی ایران یک سال پس از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام، تعهدات خود بر مبنای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی را در چند مرحله کاهش داد. پس از روی کار آمدن مجلس جدید، دولت موظف به کاهش بیشتر همکاری‌ها با آژانس در قضیه برجام شد. با این حال دو طرف همکاری خود را همچنان ادامه می‌دهند.

فرانسه در ۱۵ سال گذشته و از زمان روی کار آمدن دولت نیکلا سارکوزی، در مذاکرات ایران با جامعه جهانی بر سر برنامه هسته‌ای این کشور، یکی از سخت‌گیرترین اعضا بوده است. این سخت‌گیری در دوران وزارت لوران فابیوس در دولت فرانسوا اولاند و در ماه‌های منتهی به تصویب برجام، بسیار مشهود بود. در زمان دیدار حسن روحانی، رئیس جمهوری پیشین ایران از فرانسه در سال ۲۰۱۶، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری وقت در کنفرانس خبری مشترک با آقای روحانی گفت در زمان ورود وی به کاخ الیزه، حمله نظامی به ایران یک فرض بوده و تنها پرسش، زمان اجرای آن بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: می‌شد تحریم‌ها تا همین حالا هم تمام شده باشد

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است