Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ایران و اتحادیه اروپا می‌گویند مذاکرات هسته‌ای در وین از ۸ آذر از سر گرفته می‌شود

محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای وین
محل برگزاری مذاکرات هسته‌ای وین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمریکا درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران گفته است که امکان دستیابی «سریع» به توافق با تهران وجود دارد به شرطی که ایران اراده «جدی» داشته باشد.

آگهی

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه شب اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای از روز ۸ آذر (۲۹ نوامبر) در وین از سر گرفته می‌شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای این خبر را تائید کرد. آمریکا ضمن استقبال از ادامه مذاکرات هسته‌ای در وین اعلام کرد که رابرت مالی، نماینده این کشور در امور ایران از طرف واشنگتن در مذاکرات حضور خواهد داشت.

ایران و آمریکا در جریان مذاکرات هسته‌ای وین به طور غیرمستقیم و به واسطه طرف‌های باقی مانده در برجام در حال مذاکره برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بودند. این مذاکرات به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری خردادماه در ایران متوقف شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علی باقری کنی در صفحه توئیتر خود نوشت که در جریان تماس تلفنی با انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات «با هدف لغو تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی» با او به توافق رسیده است.

آمریکا درباره از سرگیری مذاکرات هسته‌ای ایران گفته است که امکان دستیابی «سریع» به توافق با تهران وجود دارد به شرطی که ایران اراده «جدی» داشته باشد.

در بیانیه جوزپ بورل درباره آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران آمده است که انریکه مورا ریاست این گفتگوها (کمیسیون مشترک برجام) را برعهده خواهد داشت. قرار است نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه و بریتانیا در کنار نماینده ایران در این مذاکرات مستقیم حضور داشته باشند.

به گفته مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موضوع دور جدید گفتگوها «چشم‌انداز بازگشت احتمالی آمریکا به برجام» و روشی برای «تضمین اجرای کامل و موثر» این توافق از سوی همه طرف‌ها خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان: احیای برجام بدون لغو تمام تحریم‌های دوره ترامپ امکان‌پذیر نیست

ایران از آمریکا خواست تا «برای عدم تکرار رفتاری مشابه اقدامات ترامپ» تضمین بدهد

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد