رویترز: رهبر گروه افراطی پسران مفتخر قبلا خبرچین پلیس آمریکا بوده

Allison Dinner
Allison Dinner Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انریکه تاریو که ۳۶ سال دارد، رهبر گره راست افراطی «پسران مفتخر» و مسئول رویارویی با کسانی است که به باور آنها عضو جنبش چپگرای آنتیفا هستند. «پسران مفتخر» در حمله ۶ ژانویه به کنگره آمریکا نیز شرکت داشتند و شماری از آنها دستگیر شدند.

آگهی

انریکه تاریو، رهبر گروه افراطی «پسران مفتخر» در گذشته «خبرچین» ماموران فدرال و ماموران منطقه‌ای ایالات متحده آمریکا بوده است و پس از دستگیری در سال ۲۰۱۲ میلادی بارها مخفیانه برای بازرسان کار کرده است.

این خبری بود که رویترز به نقل از یکی از دادستان‌های پیشین آمریکا همچین اسناد دادگاه رسیدگی به پروندۀ کلاهبرداری او در سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد.

بر اساس اسناد قضایی به دست آمده، یکی از مأموران دفتر تحقیقات فدرال همچنین وکیل انریکه تاریو، فعالیت او را به عنوان خبرچین را مخفی تایید کرده و گفته‌اند که او به مقامات کمک کرده است تا بیش از دوازده نفر را در پرونده‌های مختلف مواد مخدر، قمار و قاچاق انسان تحت پیگرد قانونی قرار دهند.

انریکه تاریو روز سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با رویترز، انجام چنین فعالیت‌هایی را رد کرد و گفت که چیزی در این باره به خاطر نمی‌آورد.

با این وجود ونسا یوهانس، دادستان پیشین فدرال در پروندۀ انریکه تاریو، در بیانیه‌ای برای رویترز تأیید کرد که «او برای کمک به پیگرد قضایی افرادی که در برخی جرایم سازمان یافته همچون تولید ماری جوانا یا کلاهبرداری دارویی در میامی دست داشته‌اند، به ماموران منطقه‌ای و مامورال فدرال کمک کرده است.»

انریکه تاریو که ۳۶ سال دارد، مسئول سازماندهی و رهبری گره راست افراطی «پسران مفتخر» و رویارویی با کسانی است که به باور آنها عضو جنبش چپگرای آنتیفا (کوتاه شدۀ نام آنتی فاشیسم) هستند. «پسران مفتخر» در حمله ۶ ژانویه به کنگره آمریکا نیز شرکت داشتند و شماری از آنها دستگیر شدند.

انریکه تاریو در اوایل ماه ژانویه، دو روز پیش از حمله به کاپیتول از سوی پلیس دستگیر شده بود؛ در آن زمان علیه او اتهاماتی همچون حمل اسلحه با خشاب‌های ظرفیت بالا و آتش زدن بنر «جان سیاهان ارزش دارد» در جریان اعتراضات ماه دسامبر طرح شده بود.

با این وجود اف‌بی‌ای همچنین اعلام کرد که یکی دیگر از دلایل دستگیری او نیز، تلاش برای پیشگیری از وقایع ۶ ژانویه بوده است.

اسناد به دست آمده از دادرسی سال ۲۰۱۴ میلادی، اطلاعات جدیدی را درباره فعالیتهای پنهان انریکه تاریو در اختیار اصحاب رسانه می‌گذارد.

در جریان دادرسی‌ها در آن سال، دادستان و وکیل تاریو، هر دو از دادگاه خواسته بودند تا حکم زندان او و دو همدستش را به دلیل همکاری‌هایی که با پلیس داشته، کاهش دهند. آنها در آن زمان، در یک پروندۀ کلاهبرداری و فروش کیتهای تست دیابت مسروقه محکوم شده بودند.

دادستان در آن پرونده به این موضوع اشاره دارد که خبررسانی‌های انریکه تاریو، منجر به پیگرد قانونی ۱۳ نفر با اتهامات فدرال در دو پروندۀ جداگانه شده و او به مقامات محلی نیز برای تحقیق درباره یک حلقۀ قمار کمک کرده است.

جفری فیلر، وکیل وقت تاریو نیز در دادگاه گفته بود که موکلش بطور مخفی در تحقیقات متعددی از جمله تحقیق درباره قاچاق انسان یا فروش دارو همکاری داشته و به پلیس در کشف سه محل کشت ماری جوانا کمک کرده است.

در آن زمان حتی یک مامور اف‌بی‌آی در جلسه دادگاه اعلام کرده بود که انریکه تاریو «یک مهره کلیدی» برای تحقیقات پلیس محلی در پرونده‌های ماری جوانا، کوکائین و اکستازی بوده است.

تاریو در جریان گفتگویش با رویترز نیز تایید کرد که مجازات حبس او به جرم کلاهبرداری، از ۳۰ ماه به ۱۶ ماه کاهش یافته است اما اصرار داشت که تنها دلیل کاهش مجازات، این موضوع بوده که او و همدستانش توانسته‌اند بازرسان را در موضوع «پاک بودن خود» در برخی اتهامات طرح شده، قانع کنند.

گروه «پسران مفتخر» که در سال ۲۰۱۶ تاسیس شده است، در سال‌های اخیر فعالانه در درگیری‌های خیابانی ایالات متحده حضور داشت و قویا از دونالد ترامپ و سیاستهایش دفاع می‌کرد.

پیش از این در سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی، هنگامیکه اعتراضات علیه فعالیتهای این گروه در ایالات متحده اوج گرفت، دونالد ترامپ در پیامی از آنها خواست که «عقب بایستند و آماده باشند».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یکی از رهبران «پسران مفتخر» بابت حمله به کنگره آمریکا به ۱۷ سال زندان محکوم شد

حمله به ساختمان کنگره آمریکا؛ شهادت پلیس مقابل نمایندگان: جنگ قرون وسطایی بود

مشاور بدعهد دونالد ترامپ حاضر نشد کفشش را بخورد