مشاور بدعهد دونالد ترامپ حاضر نشد کفشش را بخورد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
canva.com
canva.com   -  کپی رایت  photo

هرلان هیل، مشاور سیاسی کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ که قول داده بود در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی کفش خود را بخورد، حاضر به عمل به قولش نیست.

او همچنان با تکرار ادعاهای تقلب در انتخابات و اصرار بر پیروزی دوبارۀ دونالد ترامپ، از عمل به این وعده سر باز می‌زند.

آقای هیل این قول جسورانه را در جریان یک مهمانی انتخاباتی در نوامبر ۲۰۲۰ داده بود و تاکید کرده بود که «صد در صد» از پیروزی ترامپ در این انتخابات مطمئن است. او در پاسخ به پرسش خبرنگاران که اگر عکس این پیش‌بینی اتفاق افتاد چه خواهد کرد، اعلام کرده بود: «من کفشم را می‌خورم و این کار را نیز در جریان یک برنامۀ زده انجام خواهم داد.»

پس از پیروزی جو بایدن، رسانه‌ها قول هرلان هیل را به او یادآوری کردند. اما او جواب داد: «ترامپ پیروز شد.»

او حتی در ۲ دسامبر در پیامی توییتری اعلام کرد: «رهبران دموکراتهای اوباش انتخابات را دزدیده و روند دموکراتیک را تضعیف کردند.»

هرلان هیل که پیش از این مفسر ثابت فاکس نیوز بود، در اکتبر گذشته پس از آنکه کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا را یک «دروغگوی غیرقابل تحمل» توصیف کرد، از این شبکه اخراج شد.

خوردن کتاب برکسیت مقابل دوربین‌ها

پیش از او نیز یک استاد دانشگاه و مفسر بریتانیایی، قولی مشابه داد و البته به قولش عمل کرد.

متیو گودوین در سال ۲۰۱۷ میلادی قول داده بود که چنانچه جرمی کوربین، رهبر وقت حزب کارگر بریتانیا در انتخابات عمومی آن سال بیش از ۳۸ درصد آراء را به دست آورد، کتابش را بخورد.

او در این پیش‌بینی، کمی اشتباه کرد. زیرا اگرچه کوربین در آن انتخابات شکست خورد اما توانست ۴۰ درصد از آراء را از آن خود کند و ۲۹ کرسی متعلق به حزب محافظه‌کار را صاحب شود.

پس از آن متیو گودوین در یک مصاحبه تلویزیونی ظاهر شد و گفت که بر سر قول خود هست. سپس صفحاتی از یکی از کتابهایش که دربارۀ برکسیت نوشته شده بود را پاره کرد و مقابل دوربین خورد.

او خطاب به مجری و دیگر میهمان برنامه گفت: «من اینجا می‌نشینم و کتابم را می‌خورم و شما هم می‌توانید به گفتگویتان ادامه دهید.»