Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وال استریت ژورنال: ترامپ برای ابطال آرای انتخابات بر وزارت دادگستری فشار آورده بود

Acting Attorney General Jeffrey Rosen
Acting Attorney General Jeffrey Rosen Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ در هفته‌های آخر حضور در کاخ سفید قصد داشت فرد جدیدی را جانشین دادستان کل این کشور کند تا ادعاهایش دربارۀ تقلب در انتخابات، توسط این مقام جدید پیگیری شود. او حتی وزارت دادگستری را تحت فشار قرار داده بود تا از دیوان عالی بخواهد پیروزی بایدن را باطل کند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده در هفته‌های آخر حضور در کاخ سفید درصدد بود تا فرد جدیدی را جانشین دادستان کل این کشور کند تا به این ترتیب ادعاهایش مبنی بر تقلب در انتخابات، توسط این مقام جدید پیگیری شود.

این خبر از سوی وال‌استریت ژورنال اعلام شد. این روزنامه همچنین به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که ترامپ حتی وزارت دادگستری آمریکا را تحت فشار قرار داده بود تا از دیوان عالی بخواهد پیروزی رئیس جمهور بایدن را باطل کند.

اما تلاش‌های او ناکام ماند و مقامات ارشد این وزارتخانه تهدید کردند که در صورت اخراج جفری روزن، سرپرست دادستان کل کشور، آنها نیز بطور دسته جمعی استعفا خواهند داد.

علاوه بر این، مقامات ارشد این وزارتخانه به همراه جفری روزن و ویلیام بار، دادستان کل پیشین حاضر به تشکیل پرونده علیه جو بایدن در دیوان عالی آمریکا نشدند و اعلام کردند که هیچ مبنایی برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد.

برخی از آنها همچنین تاکید کرده بودند که دولت فدرال هیچ تمایلی برای ارجحیت دادن یکی از این دو نامزد اصلی به دیگری ندارد.

برخی از مشاوران آقای ترامپ در کاخ سفید نیز با این ایدۀ او که عمدتا با تشویق وکلای شخصی‌اش شکل گرفته بود، مخالفت کرده بودند.

به گفتۀ منابع آگاه، دونالد ترامپ قصد داشته جفری کلارک را که از متحدان نزدیک او محسوب می‌شود، جایگزین جفری روزن کند اما در نهایت موضوع تهدید به استعفای دسته جمعی، او را از این کار منصرف کرده است.

پس از انتشار این گزارش‌ها، جفری کلارک دست داشتن در طرح برکناری آقای روزن را رد کرد.

آقای ترامپ که از هفته‌ها قبل از ۳ نوامبر یعنی روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، احتمال به چالش کشیدن نتایج این انتخابات را می‌داد، پس از درگذشت روث بیدر گینزبرگ، قاضی دیوان عالی ایالات متحده در ۱۸ سپتامبر نیز به سرعت برای تعیین جاشینی برای او وارد عمل شد تا با انتخاب یک قاضی محافظه‌کار دیگر یعنی ایمی برت، کفۀ ترازو را به نفع خود در این نهاد عالی سنگین کند.

دیوان عالی آمریکا متشکل از ۹ قاضی است و دونالد ترامپ با انتصاب ۳ قاضی محافظه‌کار برای آن در دوران ریاست جمهوری خود، باعث شد تا در مجموع ۶ قاضی محافظه‌کار در مقابل ۳ قاضی چپگرا در بالاترین نهاد قضایی آمریکا حضور یابند که اتفاقی کم‌سابقه در تاریخ این کشور محسوب می‌شود.

از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی، دونالد ترامپ و وکلایش در ده‌ها پروندۀ شکایت در دادگاه‌های ایالات متحده در تمام سطوح از جمله دادگاه عالی این کشور، شکست خوردند.

تنها در ۵ هفتۀ پس از این انتخابات، کمپین دونالد ترامپ و دیگر جمهوریخواهان متحد او دست‌کم ۴۰ بار در طرح شکایت در شش ایالت محوری یعنی آریزونا، جورجیا، میشیگان، نوادا، پنسیلوانیا و ویسکانسین شکست خوردند و در چندین پرونده دیگر نیز کمپین او یا متحدانش مجبور به پس گرفتن ادعاهای خود شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاور بدعهد دونالد ترامپ حاضر نشد کفشش را بخورد

سایۀ سنگین مرگ قاضی روث گینزبرگ بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ در جریان یک سخنرانی انتخاباتی برای طرفداران حزب لیبرترین‌ هو شد