Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روسیه: تصمیم آمریکا در بازنگشتن به پیمان آسمان‌های باز اشتباه سیاسی است

زوسیه از بازنگشتن آمریکا به پیمان آسمان‌های باز ابراز تاسف کرد
زوسیه از بازنگشتن آمریکا به پیمان آسمان‌های باز ابراز تاسف کرد Copyright Chris Machian/Omaha World-Herald
Copyright Chris Machian/Omaha World-Herald
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین روز جمعه ۲۸ مه (۷ خرداد) از تصمیم واشنگتن در بازنگشتن به پیمان نظامی آسمان‌های باز که پروازهای تجسسی را بر روی کشورهای عضو امکان‌پذیر می‌کند ابراز تاسف کرد و آن را یک اشتباه سیاسی دانست.

آگهی

کرملین روز جمعه ۲۸ مه (۷ خرداد) از تصمیم واشنگتن در بازنگشتن به پیمان نظامی آسمان‌های باز که پروازهای تجسسی را بر روی کشورهای عضو امکان‌پذیر می‌کند ابراز تاسف کرد و آن را یک اشتباه سیاسی دانست.

تصمیم اصلی ایالات متحده آمریکا برای ترک این پیمان سال گذشته از سوی دولت دونالد ترامپ اتخاذ شد اما مسکو امیدوار بود که جو بایدن آن را لغو کند.

اما روز پنجشنبه، آمریکا به روسیه اعلام کرد که دیگر به این پیمان نخواهد پیوست و روسیه را به نقض آن متهم کرد، موضوعی که مسکو آن را انکار می‌کند.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که مسکو از این تصمیم ناامید شده است اما از آن تعجب نکرده است.

وی افزود: «مطمئنا این تصمیم ما را خوشحال نمی‌کند، ناامیدکننده است زیرا ایالات متحده آمریکا فرصت دیگری را از دست داده است. وی تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا، «یک اشتباه سیاسی دیگر» مرتکب شده است و ضربه تازه‌ای به سیستم امنیتی اروپا وارد کرده است.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در گفت‌وگو با خبرنگاران نیز گفت که این پیمان بدون مشارکت روسیه و ایالات متحده آمریکا بسیاری از کارکردهای خود را از دست خواهد داد.

روسیه در ژانویه امسال برنامه‌ خود را برای ترک این پیمان اعلام کرد. و دولت در ماه جاری، لایحه‌ای را برای رسمیت بخشیدن به این تصمیم به پارلمان ارائه داد.

این پیمان که در سال ۱۹۹۲ امضا شد، در سال ۲۰۰۲ به اجرا درآمد و به کشورهای عضو اجازه می‌دهد که پروازهای تجسسی کوتاه غیرمسلحانه را در کل قلمرو طرف‌های دیگر انجام دهند.

هدف از این پیمان که به کشورها اجازه می‌دهد اطلاعات مربوط به نیروهای نظامی یکدیگر را جمع‌آوری کنند، افزایش شفافیت و ایجاد اطمینان در بین کشورها است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه نقض «آسمان‌های باز» را رد کرد؛ سرنوشت «نیو استارت» در هاله‌ ابهام

آمریکا از پیمان نظامی «آسمان‌های باز» خارج می‌شود

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند