پنج کشته در درگیری‌های میانمار؛ ارتش علیه شبه‌نظامیان ضدکودتا وارد عمل شد

یکی از کشته‌شدگان اعتراضات میانمار (عکس تزئینی است)
یکی از کشته‌شدگان اعتراضات میانمار (عکس تزئینی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاعری که از حکومت نظامی انتقاد کرده بود، روز جمعه در این شهر کشته شد. بر روی این شاعر سین وین نام داشت بنزین ریخته و او را آتش زده بودند.

آگهی

همزمان با افزایش مقاومت مسلحانه مخالفان دولت کودتا در میانمار، ارتش این کشور علیه این گروه از مخالفان وارد عمل شده است.

رهبران دولت نظامی میانمار پس از کودتا و سرنگونی دولت منتخب پیشین به رهبری آنگ سان سوچی، این شخصیت شناخته‌شده بین‌المللی بازداشت و زندانی کردند، اما کودتاچیان از همان زمان تاکنون با اعتراضات روزانه دموکراسی‌خواهان، اعتصابات و حملات خرابکارانه در کشور روبرو شدند.

ارتش میانمار در مناطق اقلیت‌نشین با برخی شبه‌نظامیان مسلح نیز درگیر شده است. در این میان، ساکنان شهر میندات واقع در ۱۰۰ کیلومتری مرز هند در شمال غربی میانمار گفتند ارتش این کشور روز شنبه با افراد مسلح محلی در این شهر که با دولت کودتا مبارزه می‌کنند، وارد نبرد شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نبرد جاری در میندات که نشانگر ادامه آشوب و هرج و مرج در کشور است، یکی از شدیدترین تنش‌ها از زمان کودتای میانمار در ابتدای ماه فوریه تاکنون بوده است.

دولت میانمار روز پنجشنبه در میندات حکومت نظامی اعلام کرد و پس از آن حملات خود را علیه افرادی که آنها را «تروریست‌های مسلح» می‌خواند، افزایش داد.

شبکه تلویزیونی تحت کنترل ارتش میانمار گفت که طی روزهای گذشته حدود هزار تن از «افراد بی‌وجدان» با سلاح‌های سبک و نارنجک‌های دست‌ساز به مأموران حمله کرده‌اند و در این حملات برخی از مأموران کشته و برخی دیگر مفقود شده‌اند. در این گزارش گفته شد که نیروهای دولتی شبانه روز برای «برقراری نظم» تلاش می‌کنند.

تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای دولتی

یکی از اعضای تشکیلات محلی ایجاد شده به دست مخالفان حکومت نظامی در ایالت چین میانمار موسوم به «نیروی دفاعی چین»، تلفنی به رویترز گفت: «در حالی که ارتش نیروهای کمکی خودش را با پشتیبانی آتش توپخانه و بالگرد به جنگ ما فرستاده و پیشروی می‌کند، مبارزان ما مجبور به عقب‌نشینی شده‌اند.»

دکتر ساسا، وزیر همکاری‌های بین‌الملل در دولت سایه یا «دولت وحدت ملی» که مخالفان آن را برای جایگزینی دولت نظامی برساخته‌اند گفت که طی دو روز گذشته دست کم ۵ فرد غیرنظامی در میندات به دست نیروهای دولتی کشته شده‌اند.

حملات ارتش چندین مجروح نیز به جای گذاشته است. یکی از ساکنان میندات که مانند بسیاری دیگر از همشهریانش برای مبارزه با حکومت نظامی میانمار مسلح شده است، به خبرگزاری رویترز گفت: «ما برای نجات جان خودمان تلاش می‌کنیم. حدود ۲۰ هزار نفر در این شهر گرفتار شده‌اند که بیشتر آنها کودکان و افراد پیر هستند. سه خواهرزاده دوستم ترکش خورده‌اند، سه نوجوان.»

سفارت آمریکا در میانمار با انتشار بیانیه‌ای در این زمینه اعلام کرد: «استفاده ارتش از سلاح‌های جنگی علیه غیرنظامیان، از جمله مورد این هفته در میندات بار دیگر نشان داد که رژیم فرو رفته در اعماق، برای حفظ قدرت حاضر است هر کاری بکند. ما از ارتش می‌خواهیم خشونت علیه غیرنظامیان را متوقف کند.»

گروه‌های مسلح قومی

میانمار پیش از این حدود ۲۰ گروه مسلح قومی داشته است که در طول چند دهه‌ علیه ارتش تحت سلطه اکثریت قومی «بامار» جنگیده‌اند.

«نیروی دفاعی چین» در ایالت چین میانمار در واکنش به کودتا تشکیل شد. اعضای این گروه شبه‌نظامی که تنها به سلاح‌های شکاری خانگی مسلح هستند قصد دارند در برابر یکی از مجهزترین ارتش‌های منطقه پیکار کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک گروه مدافع حقوق بشر گفته است که تاکنون دست کم ۷۸۸ نفر در جریان سرکوب چند ماهه اعتراضات میانمار علیه دولت کودتا کشته شده‌اند. ارتش این آمار را نمی‌پذیرد و با وجود کنترل و محدودیت‌های شدید اعمال شده بر رسانه‌ها و اینترنت، امکان تأیید آمار دقیق قربانیان این اعتراضات برای رسانه‌ها و نهادهای مستقل نیز فراهم نیست.

زاو مین تون، سخنگوی دولت کودتا در یک کنفرانس خبری گفت که اخیراً ۶۳ نفر در آنچه وی «حملات تروریستی مختلف به دست مخالفان دولت» نامید، کشته شده‌اند و مردم خواست تا اطلاعات احتمالی خود درباره مهاجمان را در اختیار دولت قرار دهند.

آسوشیتدپرس
راهپیمایی ضد دولتی در یانگون، ۱۱ مهآسوشیتدپرس

شاعرسوزی

ساکنان شهر مونیوا در مرکز میانمار نیز که یکی از کانون‌های قیام مخالفان علیه دولت است گفتند شاعری که از حکومت نظامی انتقاد کرده بود، روز جمعه در این شهر کشته شد. بر روی این شاعر سین وین نام داشت بنزین ریخته و او را آتش زده بودند.

او سومین شاعر دگراندیشی بود که در این شهر کشته شد. خت تای، شاعر منقد دیگر نیز در روز ۹ مه، در زندان جان باخته و جسدش بدون اعضا و جوارح داخلی به خانواده‌اش تحویل داده شده بود.

آگهی

روز شنبه همچنین تظاهرات ضد کودتا بار دیگر در یانگون، بزرگ‌ترین شهر و بسیاری از شهرهای دیگر میانمار برگزار شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روستایی در میانمار در بحبوحه افزایش خشونت‌ها به آتش کشیده شد

میانمار؛ معترضان در بزرگترین تظاهراتِ پس از کودتا بر طبل «انقلاب بهاری» کوبیدند

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند