Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

روستایی در میانمار در بحبوحه افزایش خشونت‌ها به آتش کشیده شد

به آتش کشیده شدن روستایی در میانمار
به آتش کشیده شدن روستایی در میانمار Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ساکنان روستایی در میانمار تایید کردند که نیروهای دولتی بخش زیادی از روستای آن‌ها را به آتش کشیده‌اند. با این حال رسانه‌های تحت کنترل دولت مدعی شدند که «تروریست‌هایی» که نیروهای مسلح در پی آن‌ها بودند این اقدام را انجام دادند.

آگهی

ساکنان روستایی در میانمار تایید کردند که نیروهای دولتی بخش زیادی از روستای آن‌ها را به آتش کشیده‌اند. با این حال رسانه‌های تحت کنترل دولت مدعی شدند که «تروریست‌هایی» که نیروهای مسلح در پی آن‌ها بودند این اقدام را انجام دادند. دولت و مخالفان، طرف مقابل را «تروریست» می‌نامد.

تخریب این روستا، آخرین نمونه از فراگیر شدن خشونت‌‌ها در داخل میانمار است. حکومت نظامیان تلاش دارد تا شورش سراسری را تحت سلطه خود درآورد.

پس از کودتای ارتش در ماه فوریه و سرنگونی دولت آنگ سان سوچی، جنبش نافرمانی مدنی برای به چالش کشیدن حکومت نظامیان ایجاد شد.

عکس‌ها و ویدئوهای روستای ویران شده کینما در منطقه ماگوی در شبکه‌های اجتماعی به‌طور گسترده منتشر شده است. این تصاویر نشان می‌دهد که قسمت زیادی از روستا در اثر آتش سوزی مسطح شده است. در این تصاویر اجساد سوخته حیوانات نیز دیده می‌شود. این روستا حدود هزار سکنه دارد.

آسوشیتدپرس به نقل از یک روستایی نوشت که تنها ۱۰ خانه از ۲۳۷ خانه روستا سالم است. او که خواست نامش فاش نشود گفت که بیشتر ساکنان فرار کرده‌اند.

وی گفت که به نظر نیروهای نظامی در جست‌وجوی اعضای نیروی دفاعی روستا بودند که برای محافظت در برابر پلیس و شورای نظامیان ایجاد شده بود. اینگونه نیروهای محلی اغلب مسلح به سلاح‌های شکاری دست‌ساز هستند.

نیروهای دفاعی روستا قبل از رسیدن نیروهای نظامی به ساکنان هشدار دادند بنابراین در زمان حادثه تنها چهار یا پنج نفر در روستا باقی مانده بودند.

این روستایی افزود: «وقتی چیزی پیدا نکردند، شروع به آتش‌ زدن خانه‌ها کردند.» وی تصریح کرد در نزدیکی روستا جنگلی وجود دارد که اغلب روستایی به آن سمت فرار کردند.

این روستایی گفت که اطمینان دارد که سه نفر کشته شده‌اند که قربانیان شامل یک پسر گله‌دار بز است که از ناحیه ران مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یک زوج مسن که قادر به فرار نبودند. وی می‌گوید که این زوج مرده‌اند اما چندین گزارش رسانه‌ای از مفقود شدن آن‌ها خبر می‌دهد.

فکر می‌کنیم ماجرا تمام نشده است. ما به روستاهای دیگر خواهیم رفت. حتی اگر به روستای خود برگردیم جایی برای اقامت وجود ندارد چراکه همه چیز سوخته است
روایت یک روستایی

وی در پاسخ به این سوال که آیا قصد بازگشت به روستا را دارند گفت: «نه. ما جرات نداریم. فکر می‌کنیم ماجرا تمام نشده است. ما به روستاهای دیگر خواهیم رفت. حتی اگر به روستای خود برگردیم جایی برای اقامت وجود ندارد چراکه همه چیز سوخته است.»

روایت‌های دولتی چه می‌گویند؟

در مقابل این روایت، یک روایت دولتی وجود دارد که «تروریست‌های مسلح» را عامل این آتش‌سوزی معرفی می‌کند. طبق گزارش روزنامه دولتی «گلوبال نیو لایت»، نیروهای امنیتی صبح روز سه‌شنبه هنگام گشت‌زنی در حومه روستا با اسلحه و نارنجک مورد حمله قرار گرفتند اما زمانیکه توانستند وارد روستا شوند متوجه خانه‌های سوخته شدند. بر اساس این گزارش، تحقیقات نشان می‌دهد که «گروهی شامل حدود ۴۰ تروریست» خانه‌های روستایی را به آتش کشیدند و باد آتش را گسترش داده به طوریکه حدود ۱۰۰ خانه تخریب شده است.

این آتش‌سوزی به اندازه‌ای بزرگ بود که در ساعت ۹:۵۲ شب از سوی سیستم ردیابی ماهواره‌ای ناسا ثبت شد.

محکومیت اقدامات حکومت نظامیان در میانمار به دلیل استفاده نظامی از زور علیه مخالفان افزایش یافته است. انجمن کمک به زندانیان سیاسی می‌گوید که از ابتدای فوریه تاکنون نیروهای نظامی بیش از ۸۶۰ غیرنظامی را در جریان اعتراض‌ها کشته‌اند. ارتش میانمار این رقم را قبول ندارد و می‌گوید کمتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان در میانمار پرچم آسه‌آن را به آتش کشیدند

پنج کشته در درگیری‌های میانمار؛ ارتش علیه شبه‌نظامیان ضدکودتا وارد عمل شد

نبرد با جانتا؛ تلاش شورشیان میانمار برای کنترل بر مرز مشترک این کشور و هند