Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عفو ۲۳ هزار زندانی در میانمار؛ فرمانده کودتا در اجلاس آسه‌آن شرکت می‌کند

آزادی شماری از زندانیان در میانمار
آزادی شماری از زندانیان در میانمار Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تلویزیون دولتی میانمار در خبری اعلام کرد: «مین آنگ هلینگ، رهبر ارتش ۲۳ هزار و ۴۷ زندانی از جمله ۱۳۷ خارجی را عفو کرد، که خارجی‌ها از میانمار اخراج می‌شوند. او همچنین مجازات زندانیان دیگر را کاهش داد.»

آگهی

نظامیان کودتاگر در میانمار روز شنبه ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) اعلام کردند که بیش از ۲۳ هزار زندانی را به مناسبت تعطیلات رسمی سال جدید بودایی‌ها مورد عفو قرار داده و آزاد کرده‌اند اما مشخص نشده که آیا افراد آزاد شده کنشگران دموکراسی خواه هستند که در پی کودتای ماه فوریه بازداشت شده بودند.

تلویزیون دولتی این کشور در خبری اعلام کرد: «مین آنگ هلینگ، رهبر ارتش ۲۳ هزار و ۴۷ زندانی از جمله ۱۳۷ خارجی را عفو کرد که خارجی‌ها از میانمار اخراج می‌شوند. او همچنین مجازات زندانیان دیگر را کاهش داد.»

آزادی زندانیان پیش از پایان دوره محکومیتشان در زمان تعطیلات خاص و بزرگ معمول است اما حکومت نظامیان در میانمار پس از کودتای اول فوریه علیه دولت آنگ سان سوچی و اعتراض‌ها روزانه و مرگ صدها نفر دومین بار است که چنین اقدامی را انجام می‌دهد.

طبق گزارش انجمن کمک به زندانیان سیاسی که شمار قربانیان و بازداشتی‌ها را بررسی می‌کند، نیروهای نظامی از زمان در اختیار قدرت دست‌کم ۷۲۶ معترض را کشته‌اند. این گروه می‌گوید ۲ هزار و ۷۲۸ نفر از جمله آنگ سان سوچی در بازداشت هستند.

در تاریخ ۱۲ فوریه گذشته به مناسبت روز ملی اتحاد در میانمار ۲۳ هزار زندانی آزاد شده بودند و با توجه به اینکه آزادی آن‌ها در هفته‌های ابتدایی کودتا بود، اخباری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که برخی از این افراد برای اعمال خشونت‌های شبانه در مناطق مسکونی برای گسترش وحشت استخدام شده‌اند.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه تایلند روز شنبه اعلام کرد که مین آنگ هلینگ، رئیس دولت نظامی حاکم در اجلاس هفته آینده آسه‌آن شرکت خواهد کرد.

قرار است اجلاس ۱۰ کشور عضو آسه‌آن (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) در تاریخ ۲۴ آوریل در جاکارتا برای بررسی وضعیت میانمار پس از کودتای یک فوریه برگزار شود. این نخستین سفر مین آنگ هلینگ پس از کودتای نظامی این کشور است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا دو شرکت و ده عضو دیگر دولت میانمار را تحریم کرد

کودتا در میانمار؛ ارتش برای تحویل هر جنازه‌ ۸۵ دلار می‌گیرد

نمادی از خون معترضان میانمار بر سنگفرش خیابان