Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

میانمار؛ معترضان در بزرگترین تظاهراتِ پس از کودتا بر طبل «انقلاب بهاری» کوبیدند

تظاهرات معترضان به کودتا در میانمار
تظاهرات معترضان به کودتا در میانمار Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز در گزارشی اعلام کرد که در پی شلیک ماموران امنیتی به سوی شرکت کنندگان در بزرگ‌ترین تظاهرات ضد کودتا پس از اول فوریه در میانمار دست کم پنج نفر کشته شدند.

آگهی

سه ماه پس از سرنگونی دولت قانونی میانمار به ریاست آنگ سان سوچی،‌ معترضان به کودتای نظامیان روز یکشنبه در تداوم جنبش دموکراسی‌خواهانه و در پرتو امید به تحقق «انقلاب بهاری» به خیابان‌ها آمدند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی در این خصوص اعلام کرد که هزاران معترض و حامی جنبش دموکراسی‌خواهی همانند هفته‌های گذشته روز یکشنبه در شهرهای مختلف میانمار از جمله یانگون، پایتخت پیشین و بزرگ‌ترین شهر این کشور دست به تظاهرات زدند.

معترضان از ابتدای فوریه گذشته، زمان انجام کودتا و روی کار آمدن نظامیان،‌ تاکنون برغم خشونت پلیس و سرکوب‌ خونین تظاهرات بدست نیروهای ارتش تقریبا هر روز در سراسر کشور به خیابان می‌آیند تا فریاد اعتراض خود را به گوش حاکمان نظامی برسانند.

شهروندان معترض در کنار تظاهرات خیابانی، جنبش نافرمانی مدنی را نیز از طریق اعتصاب‌های گسترده و اخلال در روند عادی امور با هدف فلج کردن بخش‌های اقتصادی و خدمات عمومی پیش می‌برند.

سیاستمداران و نمایندگان برکنار شده پارلمان که طیف دیگری از اپوزیسیون را شکل می‌دهند در خفا اقدام به تشکیل یک دولت سایه کرده و خود را مهیای بدست گرفتن امور اجرایی کشور بلافاصله پس از کنار رفتن نظامیان از قدرت کرده‌اند.

فرانس‌پرس روز یکشنبه از شکل گیری تجمعات اعتراضی بزرگ در یانگون خبر داده و اعلام کرد که برخی از جریان‌های رادیکال در بدنه اپوزیسیون خواهان تشدید اعتراض‌ها با هدف وقوع «انقلاب بهاری» شده‌اند.

در این گزارش آمده است که شمار زیادی از جوانان در یکی از تقاطع‌های بزرگ خیابانی واقع در یانگون گردهم آمده و به سوی خیابان‌های پایتخت اقتصادی میانمار حرکت کردند تا به جمع دیگر معترضان بپیوندند.

AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
جوانان میانماری در شهر یانگون بر ضد کودتا دست به تظاهرات زدندAP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

از سوی دیگر رویترز نیز در گزارشی از درگیری میان نیروهای ارتش و انتظامی با تظاهرکنندگان در یانگون و دیگر شهرهای میانمار خبر داده و تصریح کرده که در پی شلیک ماموران امنیتی به سوی شرکت کنندگان در بزرگ‌ترین تظاهرات ضد کودتا پس از اول فوریه دست کم پنج نفر کشته شدند.

در این گزارش آمده است که دو شهروند معترض بر اثر اصابت گلوله در شهر وتلت، واقع در مرکز میانمار جان باخته و سه تن دیگر نیز در مناطق شمالی و شمال شرقی این کشور بدست نیروهای ارتش کشته شده‌اند.

این تظاهرات همزمان با دیگر تجمعات اعتراضی شکل گرفت که توسط جامعه میانماری‌های سراسر جهان برای بزرگداشت آنچه «انقلاب جهانی بهار میانمار» خوانده شد در کشورهای مختلف برپا شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود همچنین از شنیده شدن صدای چندین انفجار در مناطق مختلف شهر یانگون طی بامداد روز یکشنبه خبر داده است.

یک سازمان مردم نهاد در میانمار موسوم به «انجمن کمک به زندانیان سیاسی» در گزارشی اعلام کرده که طی سه ماه گذشته دست کم ۷۶۰ شهروند میانماری بر اثر شلیک نیروهای ارتش و ماموران امنیتی جان در جریان تظاهرات ضد کودتا جان باخته و حدود ۳ هزار و پانصد معترض نیز دستگیر و زندانی شده‌اند.

شورای نظامی حاکم بر میانمار، سازمان مردم نهاد یاد شده را غیرقانونی می‌داند و مدعی است که در جریان درگیری‌های اخیر ۲۵۸ تظاهرکننده، ۱۷ مامور پلیس و ۷ عضو ارتش کشته شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توتال اعلام کرد پرداخت نقدی به نظامیان میانماری را متوقف می کند

پنج کشته در درگیری‌های میانمار؛ ارتش علیه شبه‌نظامیان ضدکودتا وارد عمل شد

وابسته نظامی سفارت میانمار در لندن اجازه ورود سفیر به محل کارش را نداد