توتال اعلام کرد پرداخت نقدی به نظامیان میانماری را متوقف می کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوزفارسی
یکی از کشته شدگان میانمار توسط نظامیان
یکی از کشته شدگان میانمار توسط نظامیان   -  کپی رایت  AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

ارتش میانمار یکی از مهم ترین منابع درآمدی خود را ازدست داد. 

توتال، غول نفتی فرانسوی، چهارشنبه اعلام کرد پرداخت نقدی به نظامیان حاکم در این کشور به بهانه انتقال گاز درمیانمار را متوقف می کند. 

توتال یکی از معدود شرکت های خارجی است که پس از کودتای ارتش میانمار در این کشورباقی مانده است. 

این شرکت در هفته های گذشته تحت شدیدترین فشاردموکراسی خواهان قرار داشت تا «تامین منابع مالی حکومت نظامیان» را متوقف کند. 

بر اساس مستندات گروه های حقوق بشری میانمار تا امروز بیش از ۸۰۰  نفر در جریان سرکوب های نظامیان پس از کودتا جان باخته اند. 

شرکت توتال در میانمار یکی از اصلی ترین شرکای شرکت حفاری گاز موتاما برای توسعه خط لوله اتصال میدان گازی یدانا-تایلند است. خط لوله موتاما گاز را از میادین دریایی یادانا که توسط توتال اداره می شود به مرز میانمار با تایلند می آورد.

 نظامیان میانمار یکی از مهم ترین سهامداران شرکت موتاما هستند.

 توتال چهارشنبه اعلام کرد:‌ « با توجه به شرایط ناپایدار در میانمار توزیع پول نقد به سهامداران این شرکت را به حالت تعلیق درآمده است.» حسابهای بانکی بین المللی نظامیان میانماری پس از کودتا مسدود شده اند. 

پیش تر شرکت هایی چون سوزوکی ژاپنی، شرکت آب و برق فرانسوی او د اف به دلیل اوضاع ناپایدار و سرکوب مخالفان پس از کودتای نظامیان، فعالیت هایشان در این شرکت را متوقف کرده اند. 

نظامیان میانماری در اول فوریه سال ۲۰۲۰ به بهانه تخلف و تقلب در انتخابات ماه نوامبر ۲۰۲۰ که به پیروزی گسترده حزب آنگ سان سوچی انجامید، کودتا کرده و رهبر ۷۵ ساله این کشور و بخشی از مقامات عالیرتبه را بازداشت کردند.