سازمان ملل نسبت به بروز جنگ داخلی و «راه افتادن حمام خون» در میانمار هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
حرکت نظامیان به سوی تظاهرکنندگان در شهر یانگون
حرکت نظامیان به سوی تظاهرکنندگان در شهر یانگون   -  Copyright  AP/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

همزمان با ادامه هرچند کمرنگ‌تر تظاهرات علیه حکومت نظامی در میانمار، سازمان ملل متحد نسب به بروز جنگ داخلی و به راه افتادن قریب‌الوقوع جنگ داخلی در این کشور هشدار داد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه اضطراری برای بررسی بحران میانمار که از اول فوریه و با کودتای نظامی علیه دولت آنگ سان سوچی آغاز شد، با وجود هشدار نسبت به وخیم‌تر شدن وضعیت این کشور، با مخالفت چین نتوانست قطعنامه‌ای برای تحریم نظامیان کودتاگر صادر کند.

از زمان به قدرت رسیدن دوباره نظامی، جامعه به شدت قوم‌محور میانمار دوپاره شده است. درحالی‌که گروهی از اقوام و قبایل ناراضی به نیروهای مسلح حمله می‌کنند، گروهی دیگر از غیرنظامیان عمدتا وابسته به اقوام اکثریت، از کودتاگران حمایت می‌کنند.

ژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت گفت «تحریم نظامیان تنها شرایط را پیچیده‌تر خواهد کرد.» با این حال آقای جون خواستار بازگشت به روند انتقال دموکراتیک قدرت در میانمار شد.

چین بزرگ‌ترین حامی نظامیان حاکم در میانمار به شمار می‌رود. حکومت نظامی با ادعای بروز تخلفات گسترده در انتخابات نوامبر سال گذشته، دولت غیرنظامی را سرنگون کرد و وعده برگزاری انتخابات دوباره را داده است.

۴۳ کودک در خشونت‌های میانمار جان خود را از دست داده اند

از زمان کودتا در میانمار تاکنون، به‌گفته سازمان کمک به زندانیان سیاسی میانمار، ۵۳۶ نفر کشته شده اند. سازمان بین‌المللی غیر دولتی نجات کودکان با انتشار گزارش ضمن هشدار به وضعیت اسف‌بار کودکان در این کشور، خواستار مداخله فوری جامعه جهانی برای توقف خشونت‌ نیروهای نظامی علیه غیرنظامیان و به‌ویژه کودکان شد.

به گفته این سازمان در ۲ ماه گذشته ۴۳ کودک جان خود را در این ناآرامی‌ها از دست داده اند. کوچک‌ترین قربانی سرکوب معترضان تنها شش سال داشت.

آنگ سان سوچی، رئیس دولت غیرنظامی میانمار روز پنجشنبه در جلسه محاکه شرکت کرد. منابع محلی می‌گویند با توچه به وضعیت ظاهری خانم سوچی، نگرانی در باره سلامت وی و جود ندارد.