Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر کره جنوبی در تهران؛ جهانگیری: سئول سریعاً منابع ارزی ایران را آزاد کند

نخست وزیر کره جنوبی در تهران
نخست وزیر کره جنوبی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چونگ سی کیون که پس از فروکش کردن تنش‌های اخیر میان ایران و کره جنوبی برای گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی در تهران حضور یافته است، از ۴۴ سال پیش تاکنون بالاترین مقام این کشور است که به ایران سفر می‌کند.

آگهی

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران در حضور چونگ سی کیون، نخست وزیر کره جنوبی از این کشور خواست «سریعا» منابع ارزی مسدود شده ایران را آزاد کند.

جهانگیری روز یکشنبه ۲۲ فروردین در جریان نشست مطبوعاتی مشترک پس از ملاقات با نخست وزیر کره جنوبی در تهران با بیان این که اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود کردن منابع ارزی ایران به «وجهه و جایگاه» کره نزد مردم ایران آسیب زده است، گفت: «از دولت کره می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

چونگ سی کیون که پس از فروکش کردن تنش‌های اخیر میان ایران و کره جنوبی برای گفتگو با مقامات جمهوری اسلامی در تهران حضور یافته است، از ۴۴ سال پیش تاکنون اولین نخست وزیر کره جنوبی است که به ایران سفر می‌کند.

جهانگیری در پایان دیدار با مقام ارشد کره جنوبی با یادآوری این که در طول سال‌های اخیر روابط تهران و سئول از «حجم بالایی» برخوردار بوده گفت که در سال ۲۰۱۲ حجم مبادلات دو کشور به ۱۷ میلیارد دلار رسید.

جهانگیری با انتقاد از کره جنوبی به دلیل همراهی با تحریم‌های آمریکا علیه ایران که وی آن را «غیرقانونی» خواند، گفت که در سه سال گذشته مناسبات دو کشور دچار «رکود و کم‌تحرکی» زیادی شده است.

معاون اول رییس جمهوری ایران همچنین با اشاره مستقیم به پول‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی گفت: «متاسفانه اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود کردن، ۷ میلیارد دلار منابع ارزی ایران که حاصل فروش قانونی و مشروع نفتی و میعانات گازی به این کشور بوده، روابط دو کشور را دچار رکود جدی کرده است.»

وی افزود: «اقدام بانک‌های کره‌ای در مسدود نمودن منابع ارزی ایران در حالی است که ملت ایران به دلیل شرایط کرونایی و پیامدهای اقتصادی و بهداشتی آن به شدت به این منابع ارزی نیاز دارند و این اقدام کره‌ای‌ها دولت ایران را از منابع عمده ارزی خود برای خرید تجهیزات پزشکی، دارو و سایر نیازهای اساسی کشور محروم کرده است. متاسفانه در این شرایط سخت حتی شرکت‌های کره‌ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی هم به ایران خودداری کردند.»

وی یادآورشد که در دیدار خصوصی و عمومی با نخست وزیر کره جنوبی «صراحتا» از او خواسته است تا در جهت «جبران گذشته» تلاش کند. او گفت: «ما از دولت کره می‌خواهیم در اسرع وقت منابع ارزی ایران را آزاد و مشکلات سال‌های اخیر را با اقدامات عملی جبران کند.»

نخست وزیر کره جنوبی نیز با یادآوری این که روابط «دوستانه» دو کشور در نیمه سده گذشته «اکنون با چالش روبرو شده است»، گفت: «اما این سفر برای تأکید بر اراده محکم کره جنوبی بر توسعه آینده‌نگری دوجانبه است.»

وی اظهار امیدواری کرد که این روابط همزمان با گفتگوهای «سازنده» جاری میان طرف‌های برجام «در سطح بالا ادامه پیدا کند».

چونگ سی کیون پیش از این نیز یک بار در کسوت رئیس پارلمان کره جنوبی به ایران سفر کرده است.

دو روز پیش از سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران یعنی در روز جمعه، مقامات جمهوری اسلامی نفتکش توقیف شده این کشور را آزاد کردند. این کشتی تجاری سه ماه پیش به دلیل ایجاد «آلودگی زیست محیطی» به دست نیروی دریایی سپاه پاسداران توقیف شده و از آن زمان تاکنون تلاش‌ها برای آزاد کردن آن بی‌نتیجه مانده بود.

در جریان تنش میان ایران و کره جنوبی هر دو کشور یکدیگر را به باجگیری متهم کردند. با آزادی نفتکش توقیف شده، وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد که این کشتی پس از گفتگو برای رفع توقیف از ۷ میلیارد دلار بلوکه شده ایران آزاد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه کره‌ای: نشستی بین تهران و سئول درباره دارایی مسدود شده ایران برگزار می‌شود

بلینکن: گزارش‌ها درباره آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی نادرست است

ایران برای ملوانان نفت‌کش توقیف شده کره جنوبی اجازه خروج از کشور صادر کرد