کره جنوبی ناوشکن جنگی خود را برای پیشبرد مذاکرات با ایران از تنگه هرمز خارج می‌کند؟

نفتکش توقیف شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران
نفتکش توقیف شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهران در حالی بر «فنی» بودن توقیف کشتی کره‌ای تاکید دارد که گمانه‌زنی‌ها از تلاش ایران برای آزاد سازی ۷ میلیارد دلار دارایی مسدود شده در بانک‌های کره‌ جنوبی بواسطه تحریم‌های آمریکا حکایت دارد.

آگهی

کره جنوبی ناوشکنی را که پس از توقیف نتفتکش خود توسط سپاه پاسداران ایران در قالب یک واحد ضد راهزنی دریایی راهی تنگه هرمز کرده بود از این منطقه خارج می‌کند.

یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی روز دوشنبه با اعلام این مطلب در گزارشی به نقل از یک منبع دیپلماتیک نوشت که این اقدام سئول برای رقم زدن جوی مثبت در آستانه مذاکرات جدید با ایران بر سر توقیف نفتکش این کشور صورت گرفته است.

ناوشکن چوی یونگ در حالی حرکت برای ترک آب‌های تنگه هرمز را آغاز کرده که هیئتی به نمایندگی از سئول و به رهبری معاون نخست وزیر کره جنوبی روز دهم ژانویه برای گفتگو با مقامات ایرانی عازم تهران شد و تلاش کرد که اختلافات موجود بر سر توقیف نفتکش کره‌ای را از طریق گفتگو حل کند.

سه روز پس از اعزام این هیئت خبرگزاری‌ها و رسانه‌های کره‌ای از بی نتیجه بودن مذاکرات خبر دادند. وزارت خارجه کره جنوبی نیز متعاقب آن با تایید پایان بدون نتیجه مذاکرات یاد شده میان دو طرف بر سر آزادی نفتکش و مسئله پول‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های این کشور اعلام کرد که گفتگو‌ها بر پایه روابط دوستانه دیرین میان دو کشور و برای رسیدن به «راه حل‌های سریع و سازنده» ادامه خواهد یافت.

نفتکش «هانکوک چمی» که با پرچم کره‌ جنوبی در آب‌های خلیج فارس تردد می‌کرد و قرار بود ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول را از بندر الجبیل عربستان سعودی به بنادر کره‌جنوبی حمل کند روز چهارم ژانویه به دلیل آنچه مقامات ایرانی از آن به عنوان تخلف در زمینه آلودگی زیست محیطی یاد کردند توسط یگان‌های دریایی سپاه پاسداران توقیف شد.

بیست خدمه نفتکش که پنج تن از آنان را اتباع کره‌جنوبی تشکیل می دهند از میان توقیف کشتی تاکنون در بازداشت مقامات ایرانی قرار دارند.

یونهاپ در گزارشی به نقل از یک منبع دیپلماتیک کره جنوبی که نامی از وی برده نشده عنوان کرده که اقدام برای بازگرداندن واحد ضد راهزنی دریایی که گفته می‌شود تهران نسبت به آن واکنش منفی نشان داده برای رقم زدن فضایی مناسب جهت پیشبرد مذاکرات صورت گرفته است.

این در حالیست که یک مقام رسمی وزارت خارجه کره جنوبی در گفتگو با یونهاپ از تایید بازگشت ناوچه ضد راهزنی دریایی کشورش از تنگه هرمز خودداری کرده است.

این مقام مسئول که نامی از وی برده نشده تصریح کرده: «در حالیکه نمی‌توانیم هیچ چیز را در باره عملیات واحد دریایی ضد راهزنی دریایی تایید کنیم از شما می‌خواهیم که این مسئله را موضوعات مرتبط با آن را درک کنید.»

کره جنوبی پس از توقیف نفتکش «هانکوک چمی» بلافاصله در اقدامی اعتراض آمیز واحد دریایی ضد زاهزنی دریایی خود را عازم آب‌های تنگه هرمز کردند؛ اقدامی که واکنش تهران را به همراه داشت و سعید بادامچی، سفیر ایران در کره نیز در اظهاراتی علیه آن موضع گرفت.

تهران در حالی بر «فنی» بودن توقیف کشتی کره‌ای تاکید دارد که گمانه‌زنی‌ها از تلاش ایران برای آزاد سازی ۷ میلیارد دلار دارایی مسدود شده در بانک‌های کره‌ جنوبی بواسطه تحریم‌های آمریکا حکایت دارد.

ایران که پیش‌تر گفته می‌شد خواهان استفاده از این دارایی‌ها برای وارد کردن واکسن و دیگر تجهیزات پزشکی جهت مقابله با همه‌گیری بیماری کووید۱۹ است پس از محروم شدن از حق رای در سازمان ملل بواسطه پرداخت نکردن بدهی‌های خود به این سازمان خواستار حل مشکل یاد شده از طریق بخش از پول‌ بلوکه شده در کره جنوبی شده است.

یونهاپ به نقل از ناظران و کارشناسانی که مسئله توقیف شدن نفتکش کره‌ای را دنبال می‌کنند اعلام کرده که با توجه به تصمیم ایران برای استفاده از یک روند قضایی جهت آزاد‌سازی دارایی‌های بلوکه شده خود به نظر نمی‌رسد که کشتی توقیف شده و خدمه آن به زودی آزاد شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره‌ جنوبی به‌دلیل سرمقاله روزنامه کیهان، سفیر ایران را احضار کرد

روسیه: کشتی جنگی آمریکا را از آبهایمان دور کردیم

کره جنوبی: ایران درخواست خرید تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا را ارائه کرد