Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کره‌ جنوبی به‌دلیل سرمقاله روزنامه کیهان، سفیر ایران را احضار کرد

پرچم ایران
پرچم ایران Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سئول روز دوشنبه پس از آنکه روزنامه کیهان پیشنهاد کرد که تهران باید در پاسخ به مسدود کردن دارایی‌هایش جلوی نفتکش‌های کره‌جنوبی در تنگه هرمز را بگیرد، سفیر ایران را احضار کرد.

آگهی

سئول روز دوشنبه پس از آنکه روزنامه کیهان پیشنهاد کرد که تهران باید در پاسخ به مسدود کردن دارایی‌هایش جلوی نفتکش‌های کره‌جنوبی در تنگه هرمز را بگیرد، سفیر ایران را احضار کرد.

یئو سئونگ بائه، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، سعید بادامچی شبستری سفیر ایران را احضار کرد و نگرانی‌های خود درباره مقاله منتشر شده در روزنامه کیهان را بیان کرد.

طبق گفته وزارت خارجه کره جنوبی، نماینده ایران در این دیدار گفته است که دیدگاه‌های این روزنامه مواضع رسمی تهران نیست و به یئو درباره موضع ایران در قبال این موضوع توضیح داده است.

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشته بود: «کشورهایی که به قانون من درآوردی آمریکا تحت عنوان تحریم‌های ثانویه تن داده و به تحریم علیه جمهوری اسلامی روی آورده‌اند، نباید از عواقب و هزینه سنگین اقدام پلشت خود در امان باشند. ما می‌توانیم و باید تنگه هرمز را به روی کشتی‌های تجاری و نفتکش‌های کره جنوبی و تمامی شناورهایی که برای کره جنوبی کالا حمل می‌کنند و یا از مبدا کره جنوبی بارگیری کرده‌اند ببندیم و مادام که ۷ میلیارد دلار طلب کشورمان را پرداخت نکرده‌اند به آنها اجازه تردد از تنگه هرمز را ندهیم.»

سپاه پاسداران ایران ژانویه سال گذشته، یک فروند نفتکش کره جنوبی را به اتهام «ایجاد آلودگی زیست محیطی» در آب‌های خلیج فارس توقیف کرد. این کشتی به نام «هانکوک چمی» که در زمان توقیف، در حال انتقال ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول از عربستان به امارات بود، به سوی سواحل ایران هدایت شد. این کشتی ۲۰ خدمه داشت که پنج نفر آن‌ها از شهروندان کره‌جنوبی بودند.

نفتکش کره‌جنوبی حدود سه ماه بعد آزاد شد اما گمانی‌زنی‌هایی مطرح می‌شد که توقیف این کشتی با دارایی‌های مسدود شده ایران در کره‌جنوبی مرتبط است.

ایران بارها تهدید کرده که روند صادرات نفت از طریق تنگه هرمز را متوقف خواهد کرد اما این تنگه به عنوان مسیر اصلی حمل و نقل حدود یک سوم نفت صادراتی جهان تا به امروز همیشه باز مانده ولی ایران علائم هشدار را به جهان صادر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارتش ایران: پهپادهای آمریکایی در جریان رزمایش تنگه هرمز رهگیری شدند

در آستانه از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، ارتش ایران رزمایش خود را در شرق تنگه هرمز آغاز کرد

کره جنوبی ناوشکن جنگی خود را برای پیشبرد مذاکرات با ایران از تنگه هرمز خارج می‌کند؟