سپاه پاسداران نفتکش کره‌ای را در آستانه سفر قائم‌مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران توقیف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نفت‌کش توقیف شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران ایران
نفت‌کش توقیف شده کره جنوبی توسط سپاه پاسداران ایران   -  Copyright  عکس از ایرنا

سپاه پاسداران ایران در آستانه سفر قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران، یک فروند نفتکش این کشور را به اتهام ایجاد آلودگی زیست محیطی در آبهای خلیج فارس توقیف کرد.

بنا بر اعلام رسانه‌های ایران، این شناور حامل پرچم کره جنوبی که هانکوک چمی(Hankuk Chemi) نام داشته، حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن اتانول بوده و از بندر الجبیل عربستان سعودی عازم کره‌جنوبی بوده است.

این نفت‌کش که دارای خدمه‌هایی با ملیت‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار است، ساعت ۱۰ صبح دوشنبه(۴ ژانویه/۱۵ دی) به درخواست اداره بنادر و کشتیرانی و با حکم داداستانی استان هرمزگان توقیف شده و در لنگرگاه بندرعباس پهلو گرفته است.

این در حالی است که سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران صبح دوشنبه با ابراز نارضایتی از روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی از سفر زودهنگام قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی به تهران برای حل و فصا اختلاف‌های مالی دو کشور خبر داده بود. 

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ۲۴ دسامبر گذشته رقم بلوکه شده در بانک‌های کره جنوبی را ۷ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرده بود که کره جنوبی از ایران بابت خواب این رقم در دو بانک این کشور که به دلیل تحریم‌های آمریکا طولانی شده، درخواست جبران هزینه کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ژوئیه گذشته دستور پیگیری‌های حقوقی این پرونده را در مجامع قضایی بین‌المللی صادر کرده بود. در مقابل، وزارت خارجه کره جنوبی سعید بادامچی، سفیر ایران در این کشور را احضار کرد و مراتب تاسف خود را نسبت به اظهارات مقام‌های ایرانی درباره کره جنوبی ابراز دارد.