Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بلینکن: گزارش‌ها درباره آزادی پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی نادرست است

آنتونی بلینکن در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده
آنتونی بلینکن در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده Copyright Ken Cedeno/AP
Copyright Ken Cedeno/AP
نگارش از یورونیوز با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«توپ در زمین ایران است و آن‌ها باید نشان دهند که خواستار گفت‌وگوی دیپلماتیک هستند. ما چنین چیزی را می‌خواهیم.»

آگهی

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا می‌گوید برای خرج از بن‌بست اختلاف هسته‌ای با ایران و شروع دورباره مذاکرات، توپ در زمین تهران است. آقای بلینکن همچنین گزارش‌ها درباره آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران در برخی کشورها، ازجمله کره جنوبی را نادرست خواند.

آقای بلینکن، چهارشنبه و در جریان جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان با یادآوری دعوت اتحادیه اروپا برای آغاز مذاکرات و رد این ابتکار عمل از سوی جمهوری اسلامی گفت: «توپ در زمین آن‌ها [ایران] است. باید دید آیا واقعا خواهان گفت‌وگوهای دیپلماتیک هستند. ما خواهان آن هستیم.»

باوجود اعلام آمادگی دولت جو بایدن برای بازگشت ایالات متحده به برجام، تهران و واشنگتن هرکدام دیگری را مسئول برداشتن گام اول برای اجرای دوباره تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای می‌دانند. 

در جلسه کمیته روابط خارجی و هنگامی که یکی از نمایندگان جمهوریخواه از آقای بلینکن خواست تا بگوید برای آغاز مذاکره با ایران «به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی مالی تروریسم» هیچ نرمشی نشان نخواهد داد، وزیر امور خارجه ایالات متحده با تاکید بر چنین تعهدی به نمایندگان گفت که تا زمانی که ایران به تعهدات برجامی خود به‌طور کامل عمل نکند یا دست‌کم مذاکراتی در این باره آغاز نشود، خبری از رفع تحریم‌ها نخواهد بود. وی گزارش‌های منتشر شده درباره چراغ سبز ایالات متحده به برخی کشورها، مانند کره جنوبی و عراق برای آزاد کردن بخشی از پول‌های بلوکه شده فروش نفت ایران را «اطلاعات غلط» خواند و تکذیب کرد. 

پس از توقیف یک نفت‌کش کره جنوبی در خلیج فارس در ماه ژانویه، از قرار معلوم تهران و سئول مذاکراتی را برای آزادی این نفت‌کش در قبال آزاد شدن میلیاردها دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی آغاز کردند. رسانه‌های کره‌ای ماه گذشته به نقل از منابع آگاه گزارش کردند که این گفت‌وگوها با  آگاهی و رایزنی با واشنگتن به پیش می‌رود. 

یک روز پیش از جلسه کمیته روابط خارجی، ۱۴۰ عضو مجلس نمایندگان از هر دو حزب با ارسال نامه‌ای از رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته بودند تا با هدف دستیابی به یک توافق به‌شدت سخت‌گیرانه‌تر از برجام با ایران مذاکره کند. 

با وجود امید به حل اختلاف میان ایران و ایالات متحده با پیروزی جو بایدن و بازگشت هر دو طرف به تعهدات توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، کاخ سفید و سه طرف اروپایی برجام می‌گویند با گذشت زمان و تغییر شرایط ژئوپلیتیک در منطقه، برجام پاسخگوی نگرانی‌ها نیست و باید توافقی جدید و جامع‌تر با ایران منعقد شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه کره‌ای: نشستی بین تهران و سئول درباره دارایی مسدود شده ایران برگزار می‌شود

وزرای خارجه آمریکا و بریتانیا ادعای توافق بر سر تبادل زندانی با ایران را رد کردند

نخست وزیر کره جنوبی در تهران؛ جهانگیری: سئول سریعاً منابع ارزی ایران را آزاد کند