اسلواکی؛ اختلاف بر سر کیفیت واکسن‌های «اسپوتنیک وی» و احتمال بازگرداندن آنها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Russia's Sputnik V coronavirus vaccine
Russia's Sputnik V coronavirus vaccine   -  کپی رایت  AP Photo

اسلواکی احتمالا واکسن‌های ضدکرونای روسی «اسپوتنیک وی» را «به دلیل چندین مورد نقض قرارداد» به روسیه پس خواهد فرستاد.

این خبر پس از آن اعلام شد که موسسه دولتی کنترل دارو در اسلواکی ادعا کرد واکسن‌های تحویل داده شده به این کشور با محموله‌های فرستاده شده به سایر کشورها متفاوت است.

مقامات این موسسه همچنین اعلام کردند که هنوز اطلاعات کافی درباره واکسن «اسپوتنیک وی» دریافت نکرده‌اند تا بتوانند درباره فواید یا مضرات استفاده از آن به نتیجه‌ای برسند.

در مقابل، حساب رسمی متعلق به واکسن «اسپوتنیک وی» در توییتر، این موسسه دارویی در اسلواکی را به «نقض توافقات» و «اقدام خرابکارانه» متهم و اعلام کرد که مقامات اسلواکی «کمپینی را علیه "اسپوتنیک وی" آغاز کرده‌اند».

در این پیام توییتری همچنین اعلام شده که برای اطمینان از کارایی این واکسن، «اسپوتنیک وی» باید در یکی از آزمایشگاههای رسمی کنترل داروی متعلق به اتحادیه اروپا آزمایش شود؛ کاری که در اسلواکی انجام نشده است.

اما موسسه اسلواک می‌گوید باید از شبکه آزمایشگاههای مجاز اتحادیه اروپا برای آزمایش واکسن‌هایی استفاده کرد که در فهرست واکسن‌های مجاز برای استفاده در این اتحادیه به ثبت رسیده باشند؛ چیزی که در مورد «اسپوتنیک وی» صدق نمی‌کند.

واکسن روسی «اسپوتنیک وی» هنوز تایید اتحادیه اروپا را برای استفاده دریافت نکرده؛ با این وجود آژانس دارویی اروپا(EMA) از نهادهای زیرمجموعه این اتحادیه، بررسی این واکسن را از ماه گذشته میلادی آغاز کرده است.

طرف روسی همچنین این موضوع را که واکسن‌های تحویل داده شده به اسلواکی با محموله‌های فرستاده شده به دیگر نقاط متفاوت است، رد می‌کند و ادعای مقامات بهداشت اسلواکی در این باره را «دروغ» می‌خواند.

در بیانیه مقامات بهداشت روسیه آمده است: «همه واکسن‌های "اسپوتنیک وی" از کیفیت یکسانی برخوردار هستند و کیفیت آنها تحت کنترل دقیق موسسه گامالیا قرار می‌گیرند. کیفیت "اسپوتنیک وی" توسط نهادهای نظارتی در ۵۹ کشور تأیید شده است.»

با این وجود اسلواک‌ها همچنان اصرار دارند که به نظر می‌رسد واکسن‌های تحویل داده شده به آنها با واکسن‌های داده شده به دیگر کشورها «فقط در نام مشترک هستند».

دعوای روسیه و اسلواکی بر سر این واکسن در حالی در جریان است که آلمان نیز گفتگو با مقامات روسیه را برای خرید احتمالی این واکسن آغاز کرده است.

تا کنون نزدیک به ۳۷۰ هزار نفر از جمعیت ۵ و نیم میلیون نفری اسلواکی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد بیش از ۱۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.