Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخست‌وزیر اسلواکی به دنبال جنجال بر سر خرید واکسن روسی استعفا می‌دهد

ایگور ماتوویچ
ایگور ماتوویچ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران سیاسی در اسلواکی سه هفته پیش به دنبال معامله محرمانه دولت ایگور ماتوویچ برای خرید دو میلیون دوز از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» آغاز شد.

آگهی

ایگور ماتوویچ، نخست وزیر اسلواکی روز یکشنبه اعلام کرد که برای پایان بخشیدن به بحران سیاسی بر سر معامله محرمانه خرید واکسن روسی کرونا از مقام خود کناره گیری می کند.

نخست وزیر اسلواکی گفت که به ادوارد هگر، وزیر دارایی و هم حزبی خود پیشنهاد کرده است که نخست وزیر بعدی باشد. ایگور ماتوویچ افزود که در نظر دارد در دولت ادوارد هگر جانشین او در مقام وزیر دارایی شود.

ادوارد هگر نیز اعلام کرد که رایزنی های خود برای تشکیل دولت بعدی را فورا آغاز خواهد کرد. او افزود که در نظر دارد روز دوشنبه با زوزانا چاپوتووا، رئیس جمهوری اسلواکی دیدار کند.

بحران سیاسی در اسلواکی سه هفته پیش به دنبال معامله محرمانه دولت ایگور ماتوویچ برای خرید دو میلیون دوز از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» آغاز شد. این در حالی است که اتحادیه اروپا هنوز واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تائید نکرده است. اسلواکی یکی از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به دنبال افشای معامله محرمانه دولت برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» احزاب «آزادی و همبستگی» و «برای مردم» به عنوان شرکای حزب «جنبش مردم عادی» در دولت ائتلافی خواستار استعفای ایگور ماتوویچ از نخست وزیری شدند.

احزاب «آزادی و همبستگی» و «برای مردم» طی ماههای گذشته بارها با حزب «جنبش مردم عادی» بر سر نحوه مقابله با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» اختلاف نظر پیدا کرده بودند.

ایگور ماتوویچ تاکنون از خرید دو میلیون دوز از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به عنوان عامل تسریع کارزار واکسیناسیون در کشورش دفاع می کرد. او در نهایت شرط خود برای کناره گیری از ریاست دولت را استعفای رهبر حزب «آزادی و همبستگی» از وزات اقتصاد و کناره گیری وزیر دادگستری از حزب «برای مردم» عنوان کرد. هر دو وزیر طی روزهای گذشته از مقام خود کناره گیری کردند تا زمینه استعفای ایگور ماتوویچ فراهم شود.

تاکنون حدود ۹۵۰۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در اسلواکی که بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دعوای سیاسی در اسلواکی بر سر دختر رئیس جمهوری

جهش روزانه کرونا در اروپای مرکزی؛ اسلواکی بالاترین رقم را ثبت کرد

تصادف مرگبار قطار پراگ به بوداپست با یک دستگاه اتوبوس در خاک اسلواکی