نخست‌وزیر اسلواکی به دنبال جنجال بر سر خرید واکسن روسی استعفا می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایگور ماتوویچ
ایگور ماتوویچ   -  Copyright  AP Photo

ایگور ماتوویچ، نخست وزیر اسلواکی روز یکشنبه اعلام کرد که برای پایان بخشیدن به بحران سیاسی بر سر معامله محرمانه خرید واکسن روسی کرونا از مقام خود کناره گیری می کند.

نخست وزیر اسلواکی گفت که به ادوارد هگر، وزیر دارایی و هم حزبی خود پیشنهاد کرده است که نخست وزیر بعدی باشد. ایگور ماتوویچ افزود که در نظر دارد در دولت ادوارد هگر جانشین او در مقام وزیر دارایی شود.

ادوارد هگر نیز اعلام کرد که رایزنی های خود برای تشکیل دولت بعدی را فورا آغاز خواهد کرد. او افزود که در نظر دارد روز دوشنبه با زوزانا چاپوتووا، رئیس جمهوری اسلواکی دیدار کند.

بحران سیاسی در اسلواکی سه هفته پیش به دنبال معامله محرمانه دولت ایگور ماتوویچ برای خرید دو میلیون دوز از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» آغاز شد. این در حالی است که اتحادیه اروپا هنوز واکسن روسی «اسپوتنیک وی» را تائید نکرده است. اسلواکی یکی از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به دنبال افشای معامله محرمانه دولت برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» احزاب «آزادی و همبستگی» و «برای مردم» به عنوان شرکای حزب «جنبش مردم عادی» در دولت ائتلافی خواستار استعفای ایگور ماتوویچ از نخست وزیری شدند.

احزاب «آزادی و همبستگی» و «برای مردم» طی ماههای گذشته بارها با حزب «جنبش مردم عادی» بر سر نحوه مقابله با همه گیری بیماری «کووید ۱۹» اختلاف نظر پیدا کرده بودند.

ایگور ماتوویچ تاکنون از خرید دو میلیون دوز از واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به عنوان عامل تسریع کارزار واکسیناسیون در کشورش دفاع می کرد. او در نهایت شرط خود برای کناره گیری از ریاست دولت را استعفای رهبر حزب «آزادی و همبستگی» از وزات اقتصاد و کناره گیری وزیر دادگستری از حزب «برای مردم» عنوان کرد. هر دو وزیر طی روزهای گذشته از مقام خود کناره گیری کردند تا زمینه استعفای ایگور ماتوویچ فراهم شود.

تاکنون حدود ۹۵۰۰ نفر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در اسلواکی که بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد جان خود را از دست داده اند.