جهش روزانه کرونا در اروپای مرکزی؛ اسلواکی بالاترین رقم را ثبت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مأموران پلیس در حال توضیح محدودیت ها به هنگام ورود به اسلواکی در ماه مارس
مأموران پلیس در حال توضیح محدودیت ها به هنگام ورود به اسلواکی در ماه مارس   -   کپی رایت  AP Photo

اسلواکی از ابتلای ۲۲۶ نفر از شهروندان این کشور به ویروس کرونا در روز شنبه خبر داد که بالاترین جهش در یک شبانه‌روز در اروپای مرکزی از ابتدای شیوع این ویروس مرگبار است. 

افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور پس از تعطیلات تابستانی و باز شدن مدرسه‌ها این احتمال را تقویت می‌کند که این ویروس از کشورهای همسایه منتقل شده باشد. اسلواکی با جمهوری چک و مجارستان مرز مشترک دارد.

تعداد مبتلایان به کرونا در جمهوری چک در روز شنبه نیز ۷۹۸ ثبت شد که بالاترین شمار ابتلای روزانه به این ویروس در این کشور است. مجارستان نیز تعداد مبتلایان به کرونا را در مدت یک شبانه‌روز ۵۱۰ نفر اعلام کرد. 

برغم جهش قابل توجه در شمار مبتلایان، مقام‌های مسئول بهداشت و سلامت اسلواکی تمایلی به اعمال محدودیت‌های بسیار سخت گیرانه ندارند. چرا که این اقدام می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی را در این کشور با چالش مواجه کند.

اسلواکی برغم جهش روزانه شمار مبتلایان، با ثبت تنها ۳۷ مورد مرگ ناشی از بیماری کووید۱۹، در میان دیگر کشورهای اروپایی کمترین شمار مرگ و میر کرونایی را تا به امروز ثبت کرده است.

اسلواکی پس از شیوع اولیه ویروس کرونا توانسته بود مانع شیوع این ویروس شود به گونه‌ای که تعداد مبتلایان انگشت شمار بود. با این حال از ماه اوت این تعداد افزایش پیدا کرد تا اینکه در سوم سپتامبر به ۱۳۷ نفر رسید.

حال مقام‌های اسلواکی تصمیم گرفته‌اند تا اقدام‌های سخت گیرانه تری را برای پیش گیری از ابتلا به این بیماری اعمال کنند. زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از جمله تصمیم‌های اتخاذ شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید