Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ادامه خشونت‌ها در ایرلند شمالی؛ بوریس جانسون خواهان حل اختلافات از راه گفتگو شد

خشونت‌ها در ایرند شمالی
خشونت‌ها در ایرند شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این خشونت‌ها پس از یک هفته آشوب و ناآرامی در حالی همچنان ادامه دارد که تحلیل‌گران آنرا از جمله تبعات برکسیت و نیز ناشی از برافروخته شدن حس خیانت و سرخوردگی میان احزاب وحدت‌گرای متمایل به حکومت بریتانیا قلمداد کرده‌اند.

آگهی

خشونت‌ها در ایرلند شمالی که چندی است آغاز شده چهارشنبه شب با شدت بیشتری ادامه یافت و مقام‌های دولتی در بریتانیا را مجبور به واکنش کرد.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا پس از آنکه معترضان در بلفاست اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و اتوبوسی را به آتش کشیدند خشونت‌های جاری در ایرلند شمالی را محکوم کرد.

این خشونت‌ها پس از یک هفته آشوب و ناآرامی در حالی همچنان همچنان ادامه دارد که تحلیل‌گران آنرا از جمله تبعات برکسیت و نیز ناشی از برافروخته شدن حس خیانت و سرخوردگی میان احزاب وحدت‌گرای متمایل به حکومت بریتانیا قلمداد کرده‌اند.

پروتستان‌های حامی یکپارچگی با بریتانیا معتقدند که توافق‌های تجاری پسابرکسیت موانعی را بر سر مراودات تحاری با دیگر نقاط بریتانیا ایجاد کرده است.

تنش‌ها بر سر این موضوع پس از توافق‌های پسابرکسیت شدت گرفت و اینک با خشونت و ناآرامی در مرکز ایرلند شمالی همراه شده است.

به گفته پلیس ایرلند شمالی جمعیت معترض چهارشنبه شب در «لانارک وی» واقع در بلفاست جمع شده بودند، جایی که یک اتوبوس به آتش کشیده شد.

بوریس جانسون شامگاه چهارشنبه با انتشار توئیتی ضمن ابراز نگرانی عمیق به خشونت‌های جاری واکنش نشان داد و نوشت: « اختلافات از راه گفتگو و نه خشونت یا ارتکاب جرم حل می‌شود.»

گزارش رسانه‌های محلی از بلفاست حاکی است که نیمه‌شب چهارشنبه آتش سوزی‌هایی در بخش‌هایی از منطقه «لانارک وی» در بلفاست، جایی که موانع بزرگ فلزی محله‌های کاتولیک و پروتستان را از هم جدا می‌کند، به وقوع پیوست.

به گفته این رسانه‌ها صدها نفر از هر سو اقدام به پرتاب کوکتل مولوتف کردند و با دخالت ماموران پلیس به تدریج از شدت خشونت‌ها کاسته شد.

آرلن فوستر، وزیر اول ایرلند شمالی در واکنش وقایع اخیر گفت که «اینها اعتراض نیست بلکه خشونت، تخریب و اقدام به قتل تلقی می‌شود.» وی تاکید که چنین اقداماتی نمی‌تواند برگرفته از ماهیت دو جریان وحدت‌گرا و وفادار باشد.

جرقه خشونت‌های اخیر ابتدا هفته گذشته در لندندری زده شد و سپس ناآرامی‌ها به محله‌ای در بلفاست که جمهوری‌خواهان متمایل به پیوستن به جمهور ایرلند در آن سکونت دارند کشیده شد.

این حوادث دوباره وقایع تلخ سه دهه تنش و درگیری‌ خونین میان جمهوری‌خواهان و وحدت‌گراها در ایرلند شمالی را که ۳ هزار و پانصد کشته برجای گذاشت، یاد‌آوری کرده است.

تنش میان وحدت‌گرایان و کاتولیک‌های متمایل به جمهوری ایرلند سرانجام سال ۱۹۹۸ با توافقی موسوم به «جمعه نیک» پایان یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در کنار رهبران بریتانیا، ایرلند و ایرلند شمالی خواستار برقراری آرامش در ایرلند شمالی شد

برکسیت زنجیره تامین مواد غذایی در ایرلند شمالی را با مشکل روبرو کرده است

نگرانی‌ها از بروز خشونت دوباره در ایرلند شمالی در صورت برکسیت بدون توافق