آمریکا در کنار رهبران بریتانیا، ایرلند و ایرلند شمالی خواستار برقراری آرامش در ایرلند شمالی شد

Photo
Photo Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری‌های اخیر، بدترین نوع خشونت‌های خیابانی ایرلند شمالی در دو دهه اخیر محسوب می‌شود و دلیل خشونتها نیز نارضایتی از وضعیت مرزهای تجاری بین دو ایرلند در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنین به هم خوردن توازن سیاسی میان احزاب در دولت محلی بلفاست است.

آگهی

اعضای دولت ائتلافی ایرلند شمالی روز پنج‌شنبه اختلافات حزبی میان خود را کنار گذاشتند و خواستار خویشتنداری طرفدارانشان و بازگشت آرامش به این منطقه شدند.

با این وجود پنج‌شنبه شب درگیری‌ها بار دیگر تشدید شد و پلیس برای متفرق کردن معترضان به ماشین‌های آب‌پاش رو آورد.

تشدید درگیری‌ها که با آتش زدن خودروها، حمله به پمپ بنزین و نیروهای پلیس و استفاده معترضان از بمب‌های دست‌ساز همراه بود، باعث گردید که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز به رهبران بریتانیا، جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی بپیوندد و خواستار بازگشت آرامش به بلفاست شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن ابراز «نگرانی شدید» از خشونت‌ها در ایرلند شمالی و احتمال به خطر افتادن پیمان «جمعه نیک» گفت: «همانطور که قبلا هم گفتیم، ما همچنان طرفداران ثابت‌قدم یک ایرلند شمالی امن و مرفه هستیم؛ جایی که صدای همه گروهها شنیده شود و همه از دستاوردهای صلحی که به سختی به دست آمده لذت ببرند.»

درگیری‌های یک هفته اخیر در ایرلند شمالی، بدترین نوع خشونت‌های خیابانی این منطقه در دو دهه اخیر محسوب می‌شود و دلیل خشونتها نیز نارضایتی از وضعیت مرزهای تجاری بین دو ایرلند در پی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا همچنین به هم خوردن توازن سیاسی میان احزاب در دولت محلی بلفاست است.

پیمان جمعه نیک یا پیمان بلفاست در سال ۱۹۹۸ میلادی بین احزاب درگیر در ایرلند شمالی بسته شد تا به درگیری‌های مذهبی این منطقه که طی سه دهه بیش از ۳۶۰۰ کشته برجای گذاشته بود پایان دهد.

جو بایدن که یک آمریکایی-‌ایرلندی کاتولیک است، پیش از این به بوریس جانسون هشدار داده بود که طرح لندن برای برکسیت نباید «پیمان جمعه نیک» که صلح را به جزیره ایرلند برگردانده، تحت تاثیر قرار دهد.

بنا بر گزارش‌ها، در جریان درگیری‌های یک هفته اخیر دست‌کم ۵۵ پلیس زخمی و شماری قابل توجهی از جوانان بازداشت شده‌اند.

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وضعیت مورد مناقشۀ ایرلند شمالی را برجسته کرده است؛ یعنی جایی که اتحادگرایان پروتستان عضو دولت ائتلافی، خود را بریتانیایی می‌دانند و خواستار تداوم حیات ایرلند شمالی به عنوان بخشی از سرزمین بریتانیای کبیر هستند. در حالی که ملی‌گرایان کاتولیک عضو دولت ائتلافی، خود را ایرلندی می‌خوانند و از ایدۀ جدایی از بریتانیا، اتحاد دو ایرلند و باقی ماندن در اتحادیه اروپا طرفداری می‌کنند.

ناآرامی‌های یک هفته اخیر نیز اولین بار در جوامع طرفدار بریتانیا آغاز شد؛ آنها بر این باور بودند که قوانین پسابرکسیت باعث جدایی انها از بریتانیا شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه خشونت‌ها در ایرلند شمالی؛ بوریس جانسون خواهان حل اختلافات از راه گفتگو شد

برکسیت و پیمان جمعه نیک؛ بایدن در اولین تماس تلفنی خود به جانسون هشدار داد

خط و نشان بایدن برای بریتانیا: پایبندی به «جمعه نیک» شرط توافق تجاری است