برکسیت و پیمان جمعه نیک؛ بایدن در اولین تماس تلفنی خود به جانسون هشدار داد

Matt Dunham
Matt Dunham Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن دوبار در گقتگوهای روز دوشنبۀ خود با بوریس جانسون، موضوع برکسیت و ارتباط آن با ایرلند شمالی را مطرح کرده و هشدار داده که طرح لندن برای برکسیت نباید «پیمان جمعه نیک» را که صلح را به جزیره ایرلند برگردانده، تحت تاثیر قرار دهد

آگهی

جو بایدن از اولین تماس تلفنی خود با بوریس جانسون به عنوان رئیس جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا، برای فشار بیشتر به بریتانیا در مورد برنامه‌های برکسیت استفاده کرد.

آقای بایدن که از روز دوشنبه تماس با رهبران جهان از جمله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، مایکل مارتین نخست‌وزیر ایرلند و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا را آغاز کرده، در گفتگوی تلفنی خود با رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا و طرفدار جدایی این کشور از اتحادیه اروپا، موضوعات مختلفی از جمله تغییر آب و هوا و همه‌گیری کرونا را به بحث گذاشته و همزمان حمایت خود را از «پیمان جمعه نیک» اعلام کرده است.

پیمان جمعه نیک یا پیمان بلفاست در سال ۱۹۹۸ میلادی با میانجی‌گری بریتانیا بین طرف‌های درگیر در ایرلند شمالی بسته شد تا به درگیری‌های مذهبی در آنجا که طی سه دهه بیش از ۳۶۰۰ کشته برجای گذاشته بود پایان دهد.

جو بایدن که یک آمریکایی-‌ایرلندی کاتولیک است، دوبار در گقتگوهای روز دوشنبۀ خود با بوریس جانسون، موضوع برکسیت و ارتباط آن با ایرلند شمالی را مطرح کرده و هشدار داده که طرح لندن برای برکسیت نباید «پیمان جمعه نیک» را که صلح را به جزیره ایرلند برگردانده، تحت تاثیر قرار دهد.

بنا بر اعلام دفتر نخست‌وزیری بریتانیا، آقای جانسون نیز در پاسخ اطمینان داده است که اجرای برکسیت به گونه‌ای باشد که این پیمان آسیبی نبیند.

گفتگوی آنها پس از انتشار پیام تبریک توییتری بوریس جانسون خطاب به جو بایدن انجام شد؛ پیام تبریکی که با یک گاف سیاسی همراه بود. زیرا در شکل ظاهری آن خطاهایی بود (از جمله تغییرات در فونت‌ها) که نشان می‌داد در واقع نسخه اولیه آن چیز دیگری بوده و احتمالا برای تبریک پیروزی دوباره دونالد ترامپ تنظیم شده است.

آقای بایدن پیش از این در ماه سپتامبر نیز هشدار داده بود که طرح جانسون برای برکسیت ممکن است توافق صلح در ایرلند شمالی را به خطر بیندازد و اعلام کرده بود که اگر جانسون از مسیر پارلمان بریتانیا به دنبال اجرایی کردن طرح خود باشد، آنگاه او نیز از توافق بر سر معاملات تجاری آمریکا‌-بریتانیا خودداری خواهد کرد.

نگرانی جو بایدن عمدتا مربوط به «لایحه بازار داخلی» است که به تایید برخی وزرای کابینه جانسون، می‌تواند به گونه ای پیمان جمعه نیک را نقض کند.

این لایحه بطور مشخص درباره چگونگی داد و ستد کالا میان ایرلند شمالی با بقیه بریتانیا سخن می‌گوید و منتقدان بر این باورند که در صورت تایید آن از سوی پارلمان، بار دیگر «مرزبندی‌های سخت‌گیرانه‌ای» میان ایرلند شمالی و بریتانیا ایجاد خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در کنار رهبران بریتانیا، ایرلند و ایرلند شمالی خواستار برقراری آرامش در ایرلند شمالی شد

امضای توافق تجاری میان بریتانیا و ترکیه برای دوران پسابرکسیت

نماینده محافظه‌کار بریتانیایی بخاطر انتساب «اسلامگرایی» به شهردار لندن از حزبش تعلیق شد