Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

امضای توافق تجاری میان بریتانیا و ترکیه برای دوران پسابرکسیت

اردوغان و لیز تراس، وزیر بازرگانی بریتانیا
اردوغان و لیز تراس، وزیر بازرگانی بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه این توافق را «مهمترین توافق از زمان امضای توافق گمرکی اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۵ میلادی» توصیف کرد.

آگهی

بریتانیا روز سه‌شنبه از امضای یک توافقنامه تجاری با ترکیه خبر داد که بر اساس آن پس از ژانویه ۲۰۲۱ نیز ترتیبات گمرکی میان دو کشور به شیوه کنونی ادامه خواهد یافت؛ به این ترتیب تبادل کالا میان شرکتهای دو طرف همچنان بر اساس مقررات دوران عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا ادامه می‌یابد.

لندن و آنکارا امیدوارند در ماه‌های پیش‌رو بتوانند به توافق جامع‌تری در موضوع تبادل آزادانه کالا دست یابند.

پس از پایان دوره گذار برکسیت در اول ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی، بریتانیا اجرای توافقات تجاری وضع شده میان اتحایده اروپا با کشورهای ثالث را متوقف خواهد کرد و موظف است به‌طور جداگانه با این کشورها در موضوعات تجاری و گمرکی وارد مذاکره شود.

لیز تراس، وزیر بازرگانی بریتانیا همچنین اعلام کرد که بر اساس توافق امضا شده میان وزرای بازرگانی دو کشور «حقوق گمرکی ترجیحی که در حال حاضر ۷۶۰۰ شرکت فعال در زمینه صادرات به ترکیه از آن برخوردار هستند، حفظ خواهد شد».

در بیانیه وزارت بازرگانی بریتانیا آمده است که این کار به «محافظت از زنجیره‌های تأمین در بخش‌های خودرو و دیگر صنایع از جمله فولاد و منسوجات» کمک می‌کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه این توافق را «مهمترین توافق از زمان امضای توافق گمرکی اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۵ میلادی» توصیف کرد.

بریتانیا طی یکسال گذشته، به موازات مذاکره با اتحادیه اروپا که به یک توافق تاریخی در شب کریسمس منجر شد، با ۶۲ کشور از جمله ژاپن، سنگاپور، مکزیک و کنیا نیز وارد مذاکره و موفق به عقد موافقتنامه‌های تجاری شد و در بیشتر این توافقنامه‌ها نیز همان مقرراتی را که در دوران عضویتش در اتحادیه اروپا بر روابطش با این کشورها حاکم بود، تمدید کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سران اتحادیهٔ اروپا توافق پسابرکسیت را امضا کردند

برکسیت و پیمان جمعه نیک؛ بایدن در اولین تماس تلفنی خود به جانسون هشدار داد

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند