Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هشدار دولت بریتانیا به شرکت‌ها: برای رویارویی با اختلالات اجرای توافق برکسیت آماده باشید

Olivier Hoslet
Olivier Hoslet Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این هشدار در حالی داده شده که شرکت‌های بریتانیایی در روز دوشنبه ۲۸ دسامبر، یعنی اولین روز کاری پس از عقد توافق برکسیت سعی داشتند جزئیات و پیامدهای این توافق ۱۲۴۰ صفحه‌ای را درک کرده و چگونگی اجرای آن را در محدوده کاری خود بررسی کنند.

آگهی

چهار روز پس از عقد توافق میان بریتانیا و اتحادیه اروپا، لندن به صاحبان کسب و کار در این کشور هشدار داد تا از نیمه شب پنج‌شنبه ۳۱ دسامبر، خود را برای رویارویی با اختلالات و فراز و نشیب‌های ناشی از اجرای توافق برکسیت آماده کنند.

این هشدار در حالی داده شده که شرکت‌های بریتانیایی در روز دوشنبه ۲۸ دسامبر، یعنی اولین روز کاری پس از عقد توافق برکسیت در شب کریسمس، سعی داشتند جزئیات و پیامدهای این توافق ۱۲۴۰ صفحه‌ای را درک کرده و چگونگی اجرای آن را در محدوده کاری خود بررسی کنند.

همزمان از بروکسل خبر می‌رسد که این توافق، روز دوشنبه به تایید سفرای کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز رسیده و به این ترتیب راه برای فرستادن آن به پارلمان اروپا برای تصویب نهایی هموار شده است. انتظار می‌رود قانونگذاران این اتحادیه در نشست ماه فوریه خود این توافق را تصویب کنند.

مجلس عوام بریتانیا نیز قصد دارد چهارشنبه آینده آن را به تصویب برساند.

حدود یک سال از زمانی که بریتانیا اتحادیه اروپا را ترک کرده می‌گذرد(۳۱ ژانویه ۲۰۲۰میلادی)؛ با این وجود همکاری‌های اقتصادی این کشور با اتحادیه در چهارچوب دوره گذار حفظ شد؛ این همکاری‌ها نیز رسما از نیمه شب پنج‌نشبه ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی به پایان می‌رسد.

توافق تجاری لندن با بروکسل که پس از ۹ ماه مذاکره حاصل شد، به بریتانیا و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا اجازه می‌دهد تا به تجارت محصولات خود آنهم بدون پرداخت تعرفه و تعیین سهمیه ادامه دهند. این کار باعث می‌شود تا تجارت سالانه ۶۶۰ میلیارد پوندی دو طرف حفظ و آینده شغلی صدها هزار نیروی کار تضمین شود.

با این وجود پایان عضویت بریتانیا در بازار واحد اروپا و اتحادیه گمرکی آن، هزینه‌های جدیدی را برای شرکت‌ها در پی خواهد داشت که طیف وسیعی از مشکلات از نیاز گردشگران به بیمه مسافرتی گرفته تا تحویل میلیون‌ها اظهارنامه گمرکی که باید توسط شرکتها پر شود، بخشی از آن است.

شرکتها باید خود را برای انجام مراحل گمرکی جدید آماده کنند و از به روز بودن پاسپورتهای خود (دست‌کم ۶ ماه فرصت تا تاریخ انقضاء) اطمینان یابند. فعالیتهای بخش مالی بریتانیا نیز با ابهامات زیادی روبروست و خط مشی فعالیتهای اقتصادی در منطقه جبل الطارق بریتانیا که روزانه هزاران کارگر از اسپانیا وارد آن می‌شوند، هنوز روشن نیست.

در بخش ماهیگیری نیز اتحادیه اروپا تنها از یک چهارم سهمیه ماهیگیری خود در آبهای بریتانیا گذشت؛ این در حالی است که لندن در ابتدای مذاکرات خواستار کاهش ۸۰ درصدی سهمیه اتحادیه شده بود.

حزب کارگر، اصلی‌ترین حزب مخالف دولت بریتانیا اعلام کرده که اگرچه این توافق به اقتصاد بریتانیا آسیبهای جدی وارد خواهد کرد، اما همچنان از آن حمایت می‌کند زیرا داشتن یک توافق، بهتر از خروج بی‌توافق از اتحادیه اروپا و رویارویی با هرج و مرجی بزرگ در ۱ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه محدودیت‌های پسابرکسیتی از امشب در انتظار شهروندان اروپایی و بریتانیایی است؟

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد