توافق برکسیت؛ هشدار بریتانیا به اتحادیه اروپا نسبت به بروز ناآرامی در ایرلند شمالی

مرز گمرکی میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی
مرز گمرکی میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا اعلام کرد که خشم عمومی در جامعه اتحادگرایان ایرلند شمالی بر سر توافق برکسیت به شکلی «خطرناک» درآمده است و به اتحادیه اروپا هشدار داد که در صورت رفع نشدن چنین نارضایتی‌هایی، ثبات در نهایت می‌تواند در این ناحیه از بین برود.

آگهی

بریتانیا اعلام کرد که خشم عمومی در جامعه اتحادگرایان ایرلند شمالی بر سر توافق برکسیت به شکلی «خطرناک» درآمده است و به اتحادیه اروپا هشدار داد در صورت رفع نشدن چنین نارضایتی‌هایی، ثبات در نهایت می‌تواند در این ناحیه از بین برود.

اختلاف میان بریتانیا و اتحادیه اروپا در مورد اجرای پروتکل به اصطلاح ایرلند شمالی، که طراحی شده است تا مانع از ایجاد مانع فیزیکی در مرز ایرلند شود، نگرانی‌ها از بروز نارضایتی‌ در میان مردم محلی را برانگیخته است.

مرز جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی یکی از دلایل اصلی تنش‌ها و طولانی شدن مذاکرات چهارساله بین مقامات دولت بریتانیا و اتحادیه اروپا درجریان گفتگوهای برکسیت بود.

طرفین می‌خواستند به توافقی برسند که طی آن هم ایرلند شمالی هم در خاک گمرکی بریتانیا حفظ شود و هم بخشی از بازار واحد اتحادیه اروپا به حساب آید. با این حال اختلال ایجاد شده در تجارت کالا در بنادر ایرلند شمالی از ابتدای سال جاری به این معنی است که موضوع همچنان به طور کامل حل نشده است.

بسیاری از ملی‌گرایان کاتولیک آرزوی پیوستن به جمهوری ایرلند را دارند، این در حالی است که اتحادگرایان پروتستان خواهان باقی ماندن با بریتانیا هستند.

معترضان به توافق فعلی می‌گویند ایجاد سامانه‌های نظارتی در مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند باعث شده تا آن‌ها به صورت موثری از بقیه بریتانیا جدا شوند و احساس کنند «هویت‌شان پاک شده است». این در شرایطی است که ایرلند شمالی در رفراندوم برکسیت در سال ۲۰۱۶ با رای ۵۶ درصد به ۴۴ درصد به ماندن در اتحادیه اروپا رای داده است.

در ماه جاری گروه‌های شبه‌نظامی وفادار ایرلند شمالی، که سابقه خشونت و به قتل رساندن اعضای ارتش جمهوری‌خواه ایرلند را در کارنامه خود دارند، گفتند تصمیم دارند از توافق ۱۹۹۸ بلفاست موسوم به «جمعه نیک» خارج شوند. امری که نگرانی‌ها درباره از سرگیری رویارویی‌های خشونت‌بار را تشدید کرده است.

دیوید کمبل، رئیس شورای جمعیت‌های وفادار ایرلند شمالی که یک گروه شبه‌نظامی است، می‌گوید خشم اتحادگرایان از سال ۱۹۸۵ بدین سو بی‌سابقه بوده است.

بریتانیا ماه گذشته به طور یک جانبه مهلت موقت برای تجارت مواد غذایی از انگلیس را به ایرلند شمالی تمدید کرد. امری که اعتراض اتحادگرایان را در پی داشته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۵ سال پس از همه‌پرسی؛ برکسیت چه تاثیری در زندگی بریتانیایی‌ها داشته است؟

صدسالگی یک جدایی؛ چرا زخم تقسیم ایرلند هنوز تازه است؟

شورش پسابرکسیتی در ایرلند شمالی؛ چندین مأمور پلیس زخمی شدند