انتقاد ایرلند از بریتانیا برای نقض برکسیت: یک دموکراسی متمدن اینگونه رفتار نمی‌کند

Ireland's Minister for Foreign Affairs and Trade, Simon Coveney
Ireland's Minister for Foreign Affairs and Trade, Simon Coveney   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

وزیر خارجه ایرلند: «اکنون این تردید در بروکسل بوجود آمده است که وقتی موضوع اجرای توافقات مطرح است، آیا واقعا می‌توان روی دولت بریتانیا به عنوان یک شریک قابل اعتماد حساب کرد یا خیر.»

سایمون کوونی، وزیر خارجه ایرلند روز شنبه اعلام کرد تلاش بریتانیا برای پیشی گرفتن از اتحادیه اروپا در رسیدن به یک توافق تجاری با ایالات متحده، نوعی «ملی گرایی انحرافی» است و این پرسش را مطرح کرد که آیا همچنان باید لندن را یک شریک قابل اعتماد دانست یا خیر.

آقای کوونی در جریان مصاحبه با روزنامه تایمز گفت: «صریح بگویم؛ این که بریتانیا سعی دارد قبل از دیگران به چنین هدفی برسد، نوعی تنگ نظری است. این انحراف در ملی گرایی است آنهم در زمانی که بریتانیا و اتحادیه اروپا باید با هم به عنوان شریک کار کنند.»

آقای کوونی همچنین از همکاری بریتانیا با کانادا و اتحادیه اروپا برای رسیدن به یک توافق تجاریِ مشترک با ایالات متحده دفاع کرد و پیشنهاد داد که بهتر است درنهایت توافقی چهارجانبه میان ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا وضع شود.

آقای کوونی از دولت بریتانیا نیز به دلیل اقدام یکجانبه‌اش در انجام کنترل‌ها در مرز ایرلند شمالی بویژه در موضوع حمل و نقل مواد غذایی انتقاد کرد. این اقدام بریتانیا اعتراض اتحادیه اروپا را نیز در پی داشت و باعث شد بروکسل تصمیم بگیرد که از لندن به دلیل نقض توافق برکسیت، به دادگاه شکایت کند.

سایمون کوونی در این باره گفت که به نظرش این کار لندن، یک حرکت نمایشی و تبلیغاتی برای مخاطبان سیاسی در داخل این کشور بوده است و تاکید کرد که «یک دموکراسی متمدن و توسعه یافته اینگونه رفتار نمی‌کند.»

او گفت: «اکنون این تردید در بروکسل بوجود آمده است که وقتی موضوع اجرای توافقات مطرح است، آیا واقعا می‌توان روی دولت بریتانیا به عنوان یک شریک قابل اعتماد حساب کرد یا خیر.»

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا همواره بر این موضوع تاکید داشته است که یکی از اصلی‌ترین مزایای برکسیت، توانایی در انجام معاملات تجاری است و بر این اساس سعی دارد هرچه سریع‌تر به توافقی بزرگ و برجسته در موضوعات تجاری با ایالات متحده دست یابد.

سخنان آقای کوونی در حالی مطرح می‌شود که روابط لندن و دوبلین از زمان برگزاری همه‌پرسی برکسیت در سال ۲۰۱۶ میلادی تیره‌تر شده و اکنون اختلافات تجاری بوجود آمده در پی اجرای برکسیت در منطقه ایرلند شمالی نیز بر تنش‌های دو کشور افزوده است.

مطالب مرتبط