اختلاف پسابرکسیتی بر سر شیلات؛ فرانسه بریتانیا را تهدید به تلافی‌ کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Brexit
Brexit   -  Copyright  AP Photo

دولت فرانسه روز سه شنبه به بریتانیا هشدار داد که در صورت «عدم اجرای توافق‌نامه شیلات پس از برکسیت» علیه این کشور دست به اقدامات تلافی‌جویانه جدی در زمینه مالی می‌زند.

کلمان بون، وزیر فرانسه در امور اروپایی، در مصاحبه با شبکه ب‌اف‌ام گفت: «ما معامله‌ای انجام دادیم (برکسیت) و می‌خواهیم که به طور کامل اجرا شود. در غیر این صورت اقدامات تلافی‌جویانه‌ای انجام خواهیم داد.»

بون در ادامه سخنان خود گفت: «بریتانیا انتظار دارد خدمات مالی متقابل انجام شود اما تا زمانی که این کشور به تعهدات خود در زمینه شیلات و ماهیگیری عمل نکند ما نمی‌توانیم در این زمینه هیچ تضمینی بدهیم. همه باید به تعهدات خود احترام بگذارند، بده و بستان وجود دارد، در غیر این صورت ما به اندازه شریکمان (بریتانیا) خشن و سختگیر خواهیم بود.»

ماهیگیری در آب‌های دریای مانش یکی از مهم‌ترین موانع کسب توافق برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود.

همچنان هم به نظر می‌رسد اختلافات شدیدی بین ماهیگیران بریتانیایی و کشورهای همسایه از جمله بلژیک و هلند و فرانسه وجود دارد.

به گفته ماهیگیران فرانسوی، تمرکز اصلی ماهی‌ها در نزدیکی سواحل بریتانیا قرار دارد و طبق توافقنامه برکسیت قرار شده که لندن به ماهیگیران اروپایی در آزادی دریافت خدمات دیگر مجوز ماهیگیری بدهد. با این وجود چهار ماه پس از نهایی شدن برکسیت، تنها عده‌ای اندک از ماهیگیران فرانسوی موفق به کسب مجوز شده‌اند.