Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بوریس جانسون توافق برکسیت دربارۀ آینده روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا را امضا کرد

Leon Neal
Leon Neal Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بوریس جانسون اعلام کرد که با امضای این توافق «ما آرزوی بریتانیایی‌ها را که زندگی بر اساس قوانین خود است برآورده کردیم؛ قوانینی که توسط پارلمان خودشان و از مسیر نمایندگان منتخب خودشان تدوین می‌شوند.»

آگهی

توافق تجاری برکسیت که پس از مذاکراتی ۹ ماهه در شب کریسمس حاصل شد، بامداد چهارشنبه به تایید شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (به نمایندگی از سران اتحادیه اروپا) رسید و سپس برای دریافت آخرین تاییدها با هواپیمای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا روانه این کشور شد.

قانونگذاران در پارلمان بریتانیا نیز عصر چهارشنبه آن را با ۴۴۸ رای موافق تایید کردند و سپس این پیمان که بطور رسمی «توافق‌نامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا» نامیده می‌شود، در ساختمان شمارهٔ ۱۰ خیابان داونینگ به امضای بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا رسید.

آنچه به امضا رسید در واقع توافقنامه‌ای در سه بخش بود:

۱) توافق‌نامه تجارت و همکاری بین اتحادیه اروپا، جامعه انرژی اتمی اروپا و پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی؛

۲) توافق‌نامه بین اتحادیه اروپا و پادشاهی بریتانیا و ایرلند شمالی در موضوع روشهای امنیتی برای تبادل و محافظت از اطلاعات طبقه‌بندی شده.

۳) توافق‌نامه بین دولت پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و جامعه انرژی اتمی اروپا برای همکاری در استفاده ایمن و صلح آمیز از انرژی هسته‌ای.

بوریس جانسون همچنین اعلام کرد که با امضای این توافق «ما آرزوی بریتانیایی‌ها را که زندگی بر اساس قوانین خود است برآورده کردیم؛ قوانینی که توسط پارلمان خودشان و از مسیر نمایندگان منتخب خودشان تدوین می‌شوند.»

«توافق‌نامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا» برای تصویب نهایی نیازمند دریافت تایید قانونگذاران در پارلمان اروپا نیز هست که انتظار می‌رود در نشست ماه فوریه پارلمان عملی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسانه‌های بریتانیا: شماره تلفن همراه بوریس جانسون بر روی اینترنت در دسترس بود

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد