بوریس جانسون توافق برکسیت دربارۀ آینده روابط بریتانیا با اتحادیه اروپا را امضا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Leon Neal
Leon Neal   -   کپی رایت  AP Photo

توافق تجاری برکسیت که پس از مذاکراتی ۹ ماهه در شب کریسمس حاصل شد، بامداد چهارشنبه به تایید شارل میشل، رئیس شورای اروپا و اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا (به نمایندگی از سران اتحادیه اروپا) رسید و سپس برای دریافت آخرین تاییدها با هواپیمای نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا روانه این کشور شد.

قانونگذاران در پارلمان بریتانیا نیز عصر چهارشنبه آن را با ۴۴۸ رای موافق تایید کردند و سپس این پیمان که بطور رسمی «توافق‌نامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا» نامیده می‌شود، در ساختمان شمارهٔ ۱۰ خیابان داونینگ به امضای بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا رسید.

آنچه به امضا رسید در واقع توافقنامه‌ای در سه بخش بود:

۱) توافق‌نامه تجارت و همکاری بین اتحادیه اروپا، جامعه انرژی اتمی اروپا و پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی؛

۲) توافق‌نامه بین اتحادیه اروپا و پادشاهی بریتانیا و ایرلند شمالی در موضوع روشهای امنیتی برای تبادل و محافظت از اطلاعات طبقه‌بندی شده.

۳) توافق‌نامه بین دولت پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند شمالی و جامعه انرژی اتمی اروپا برای همکاری در استفاده ایمن و صلح آمیز از انرژی هسته‌ای.

بوریس جانسون همچنین اعلام کرد که با امضای این توافق «ما آرزوی بریتانیایی‌ها را که زندگی بر اساس قوانین خود است برآورده کردیم؛ قوانینی که توسط پارلمان خودشان و از مسیر نمایندگان منتخب خودشان تدوین می‌شوند.»

«توافق‌نامه تجارت و همکاری اتحادیه اروپا و بریتانیا» برای تصویب نهایی نیازمند دریافت تایید قانونگذاران در پارلمان اروپا نیز هست که انتظار می‌رود در نشست ماه فوریه پارلمان عملی شود.