Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیشنهاد رهبران جهان در تهیه پیمانی مشترک برای مبارزه با بیماری‌های همه‌گیر آینده

همه گیری ویروس کرونا
همه گیری ویروس کرونا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران بیش از ۲۰ کشور جهان به همراه رئیس شورای اتحادیه اروپا و رئیس سازمان جهانی بهداشت خواستار تهیه یک «پیمان بین‌المللی بیماری‌های همه‌گیر» برای مقابله با بحران های سلامتی و بهداشتی جهان در آینده شدند.

آگهی

رهبران بیش از ۲۰ کشور جهان به همراه رئیس شورای اتحادیه اروپا و رئیس سازمان جهانی بهداشت خواستار تهیه یک «پیمان بین‌المللی بیماری‌های همه‌گیر» برای مقابله با بحران های سلامتی و بهداشتی جهان در آینده شدند.

پیشنهاد تهیه این پیمان را رهبرانی از پنج قاره جهان، از جمله امانوئل ماکرون، آنگلا مرکل و بوریس جانسون از اروپا، مون جه این، رئیس جمهوری کره جنوبی از آسیا، سباستین پینه را شیلیایی از آمریکای جنوبی و سیریل رامافوسا از آفریقای جنوبی در یک بیانیه مشترک مطرح کرده‌اند.

در این بیانیه تاکید شده است که « شیوع همه گیری کووید۱۹ به ما نشان داد که جهان نیاز به یک تعهد و پیمان مشترک جهانی برای مبارزه با همه گیری در بالاترین سطوح سیاسی دارد.»

به باور این رهبران «هیچ سازمان بهداشتی مستقل و یا هیچ دولت به تنهایی نمی تواند از پس مبارزه با همه گیری‌های آینده برآید.»

هدف اصلی تهیه این پیمان پیش‌بینی بهتر، پیشگیری و پاسخ به موارد بیماری های همه‌گیر در سطح جهانی خواهد بود.
شارل میشل
رییس شورای اتحادیه اروپا

شارل میشل، رییس شورای اتحادیه اروپا در یک نشست خبری در روز سه‌شنبه با همراه با رییس سازمان جهانی بهداشت گفت: «بیماری کووید-۱۹ به همه ما آموخت که هیچ کشوری نمی‌‌تواند به تنهایی اقدام کند.» وی افزود: «هدف اصلی تهیه این پیمان پیش‌بینی بهتر، پیشگیری و پاسخ به موارد بیماری های همه‌گیر در سطح جهانی خواهد بود.»

وی با تاکید بر این نکته که همه‌گیری، نقاط ضعف جامعه جهانی را آشکار کرده است، افزود: «هیچ کسی در امان نیست.» وی تصریح کرد: «درس‌های زیادی وجود دارد که باید پس از این بحران بیاموزیم.»

آن‌ها با استناد به امضای معاهدات جهانی و چندجانبه‌گرایی پس از جنگ جهانی دوم گفتند که کشورها برای مقابله با تهدیدات همه‌گیری‌های آینده به همکاری نیاز دارند.

آن‌ها تصریح کردند: «هدف اصلی تهیه این معاهده، تقویت رویکرد همه دولت‌ها و جوامع، تقویت ظرفیت‌های ملی، منطقه‌ای و جهانی و مقاومت در برابر بیماری‌های همه‌گیر آینده است.»

قرار است این پیمان یکی از پایه های اساسی «مقررات بهداشتی بین المللی» که در سال ۲۰۰۵ به تصویب رسید، باشد.

ما رهبران جهان متعهد می شویم که از این پس دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن‌ها، داروها و تشخیص‌های ایمن، موثر و مقرون به صرفه برای بیماری‌های همه گیر آینده را تضمین کنیم.
بیانیه کشورها

در بخش دیگری از این بیانیه مشترک آمده است: « ما رهبران جهان متعهد می شویم که از این پس دسترسی جهانی و عادلانه به واکسن‌ها، داروها و تشخیص‌های ایمن، موثر و مقرون به صرفه برای بیماری‌های همه گیر آینده را تضمین کنیم. مصون سازی از همه گیری باید در اختیار تمام جهانیان بدون چشمداشتی قرار بگیرد.»

این رهبران در بیانیه خود بدون اشاره مستقیم به رفتار دولت چین و عدم اطلاع رسانی ها اولیه درباره شیوع ویروس کرونا، تاکید کرده اند «درس اصلی که جهان از کووید گرفت این است که همه ملت‌ها باید مسئولیت پذیری بیشتر داشته باشند و نسبت به خواسته های جهانی پاسخگو باشند.»

تدروس آدانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در نشست خبری مشترک خود تصریح کرد که مشکلی در اشتراک داده‌ها و فناوری وجود دارد که می‌توان در معاهده «تقویت ظرفیت جهانی» برای پاسخگویی به بیماری‌های همه‌گیر آن را برطرف کرد.

وی افزود که همه‌گیری در بین نابرابری‌های جامعه رشد پیدا کرده و بهترین و بدترین بشریت را به وجود آورده است.

وی تاکید کرد که کووید-۱۹ شکاف‌ها و نابرابری‌های موجود در جامعه را آشکار کرد: «جهان نمی‌تواند صبر کند، همه‌گیری تمام شود تا برای موارد بعدی برنامه‌ریزی کند.»

پیشتر در ماه دسامبر سال گذشته میلادی، شارل میشل، رئیس شورای اروپا پیشنهاد یک پیمان مشترک بین المللی برای «نظارت بهتر بر شیوع همه گیری های حیوانی» را در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کرده بود.

این پیمان پس از آن بطور ضمنی به تایید کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم رسید.

با این حال برخی از مهم ترین رهبران عضو گروه بیست، از جمله چین و روسیه و هند و برزیل و ژاپن چنین بیانیه ای را امضا نکرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار یک متخصص اسپانیایی: بیماری کووید۱۹ خطر خون‌لختگی را افزایش می‌دهد

مری رابینسون: بحران کووید انواع نابرابری‌ها در جهان را تشدید کرده است

شمار قربانیان کووید۱۹ در ایتالیا از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت