مرکل با اذعان به برخی اشتباهات در مهار کرونا، از مسئولان محلی انتقاد کرد

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان   -  Copyright  AP Photo
نگارش از مسعود سالاری

«شاید ما در بعضی مواقع زیادی کمال‌گرا هستیم و می‌خواهیم همه کارها را به درستی انجام دهیم. بدیهی است که هر که اشتباه ‌کند، همیشه با انتقادات عمومی زیادی روبرو می‌شود.»

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در یک مصاحبه تلویزیونی، ضمن یادآوری برخی مشکلات دولتش در برخورد با بحران کرونا، مسئولیت برخی سیاست‌های نادرست از کندی روند توزیع واکسن گرفته تا گذاشتن و برداشتن پی‌درپی مقررات کرونایی را پذیرفت.

مرکل در گفتگویی یک ساعته با شبکه تلویزیونی «آ.ار.دی» که روز یکشنبه پخش شد، با ذکر این که بخشی از این مشکلات به دلیل «سیاست کمال‌گرایی» دولت بوده، گفت که شخصاً خواستار انعطاف‌پذیری بیشتر در مقابله موج جدید بحران کروناست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

صدراعظم آلمان که آخرین ماه‌های دوره صدارت خود را می‌گذراند و در ماه سپتامبر از قدرت کنار می‌رود، در گفتگوی خود اذعان کرد که اشتباهاتی از جمله در مورد اعلام قرنطینه تعطیلات عید پاک از دولت او سر زده است. آنگلا مرکل روز ۲۴ مارس (۴ فروردین) با اشتباه خواندن تصمیم قرنطینه کرونایی در ایام عید پاک، آن را لغو کرد و در عین حال شخصاً مسئولیت این اشتباه را گردن گرفت.

رهبر قدرتمندترین کشور اروپا همچنین از این که در گذشته برخی مسئولان محلی، از جمله از هم‌حزبی‌های خودش در اجرای مقررات و محدودیت‌های کرونایی مقاومت کرده‌اند، ابراز تأسف کرد. او در این زمینه به ویژه از مسئولان منطقه برلین، پایتخت، نوردراین-وستفالن، بزرگ‌ترین استان و زارلاند، استان کوچک آلمان در مرز فرانسه به دلیل اجرا نکردن محدودیت‌های کرونای در ماه جاری انتقاد کرد.

آنگلا مرکل با این حال وعده داد برنامه واکسیناسیون به نحوی پیش برود که تا پایان تابستان تمام افراد بزرگسال در آلمان واکسن زده باشند و تأکید کرد که با این حال آلمان در این زمینه هنوز هم نسبت به بیشتر همسایگانش «وضعیت بهتری» دارد. دولت آلمان تاکنون ۱۰.۸ درصد از جمعیت کشور را واکسینه کرده است، آماری که نسبت به بریتانیا، آمریکا و اسرائیل بسیار کمتر است.

مرکل گفت: «شاید ما در بعضی مواقع زیادی کمال‌گرا هستیم و می‌خواهیم همه کارها را به درستی انجام دهیم. بدیهی است که هر که اشتباه ‌کند، همیشه با انتقادات عمومی زیادی روبرو می‌شود.»

وی افزود: «اما باید انعطاف‌پذیری نیز وجود داشته باشد. به باور من، این ویژگی‌ای است که ما آلمانی‌ها در کنار گرایش به کمال‌گرایی، باید کمی بیشتر از آن بهره ببریم.»

آنگلا مرکل با یادآوری این که آلمان هنوز «شرایط دشواری» را در پیش دارد، از مردم خواست ناامید نشوند.

آژانس کنترل بیماری آلمان روز دوشنبه اعلام کرد با ۹ هزار و ۸۷۲ مورد تأیید شده ابتلا به کووید۱۹ روز گذشته، شمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور ۸۴ میلیون نفری از آغاز شیوع ویروس این بیماری تاکنون به ۲.۸ میلیون نفر رسیده است. آمار مرگ و میر این بیماری نیز با مرگ ۴۳ نفر دیگر به مجموع ۷۵ هزار و ۹۱۳ نفر رسیده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا