نتیجهٔ پژوهش دربارهٔ منشأ کرونا؛ عامل حیوانی محتمل‌ترین گزینه انتقال است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  آسوشیتدپرس
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در چین
کارشناسان سازمان جهانی بهداشت در چین   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

پژوهشی تازه‌ دربارهٔ خاستگاه کووید-۱۹ نشان می‌دهد که در محمتل‌ترین حالت، انتقال این ویروس از حیوان به انسان صورت گرفته و فرضیهٔ انتشار عوامل ویروسی از آزمایشگاه «به‌شدّت نامحمتل» است.

خبرنگارانی که نسخهٔ اولیهٔ این پژوهش را دیده‌اند می‌گویند این پژوهش که از سوی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت با همکاری چین فراهم شده بسیار مفصّل است و همزمان ناگفته‌های بسیاری دارد. کارشناسان در گزارش خود چهار فرضیه را، به‌ترتیبِ قوّت احتمال، دربارهٔ چگونگی شیوع این ویروس مطرح کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش تصریح شده که گرچه ویروس کرونای یافت شده در خفاش شباهت زیادی به ویروس شایع شده در جمعیت انسانی دارد اما طی کردن فاصلهٔ ژنتیکی میان این دو گونه دست‌کم چندین دهه طول می‌کشد و بنابراین لزوما جانور یا جانوران دیگری، نظیر مینک (نوعی راسو) و گربه‌، واسطهٔ انتقال این ویروس از خفاش به انسان بوده‌‌اند.

یک مسئول سازمان جهانی بهداشت که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت این گزارش بناست در روزهای آینده رسما منتشر شود.

تأخیر در انتشار رسمی نتیجهٔ پژوهش فوق به این گمان دامن زده است که چینی‌ها خواسته‌اند نتیجه‌گیری آن را دستکاری کنند مبادا مسئولیت شیوع همه‌گیری به گردن این کشور بیفتد.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت پژوهش اخیر را در ماه‌های ژانویه و فوریهٔ سال جاری و عمدتاً‌ در ووهان،‌ مرکز انتشار ویروس کرونا در چین، انجام داده‌اند.