Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای جستجوی منشا کرونا به چین سفر می‌کنند

Li Xueren/Xinhua
Li Xueren/Xinhua Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز مشخص نیست که آیا این کارشناسان در جریان سفر خود، به شهر ووهان چین یعنی جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد نیز خواهند رفت یا نه.

آگهی

دولت چین روز دوشنبه اعلام کرد که قرار است کارشناسان سازمان بهداشت جهانی سه روز دیگر وارد چین شوند تا درباره منشاء بیماری همه‌گیر کووید۱۹ تحقیق کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا این کارشناسان در جریان سفر خود، به شهر ووهان چین یعنی جایی که ویروس کرونا برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ شناسایی شد نیز خواهند رفت یا نه.

در بیانیۀ کوتاهی که از سوی کمیسیون ملی بهداشت چین منتشر شد، تنها به این موضوع اشاره گردید که کارشناسان این سازمان روز پنج‌شنبه در بدو ورود به این کشور با همتایان چینی خود دیدار خواهند کرد.

مذاکرات میان سازمان جهانی بهداشت و مقامات چین برای انجام این سفر از مدتها پیش در جریان بود و هفته گذشته نیز تدروس آدهانوم، رئیس این سازمان از چین به دلیل به تاخیر انداختن برنامه این سفر انتقاد کرده بود.

بنا بر گزارش آسوشیتد پرس، دولت چین تمام تحقیقات ملی درباره منشاء ویروس کرونا را به شدت در کنترل خود دارد و رسانه‌های دولتی این کشور نیز بر این موضوع تاکید دارند که منشاء این ویروس، در جایی خارج از قلمرو چین است.

گزارش این خبرگزاری حاکی از آن است که اگرچه پکن صدها هزار دلار کمک هزینه به دانشمندان برای تحقیق درباره منشا ویروس کرونا اعطا کرده، اما همزمان به شدت بر یافته‌های آنها کنترل دارد و انتشار هر گونه داده یا نتیجۀ تحقیق در این باره نیز باید ابتدا به تایید یک گروه ویژه زیر نظر کابینه دولت چین برسد.

به گفته کارشناسان بین‎المللی، رازداری‌های مقامات چین در این موضوع باعث شده است که هشدارهای مربوط به شیوع این ویروس مرگبار با تاخیر به دیگر کشورها برسد.

چین در حال حاضر هشتاد و دومین کشور جهان با بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا است. پکن می‌گوید موفق شده است از شیوع گستردۀ این ویروس در میان جمعیت ۱ میلیارد و ۴۳۹ میلیون نفری خود جلوگیری کند.

بنا بر اعلام دولت چین تا کنون تنها ۸۷ هزار و ۵۳۶ نفر در این کشور به کووید۱۹ مبتلا شده و از این تعداد ۴ هزار و ۶۳۴ نفر جان باخته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجهٔ پژوهش دربارهٔ منشأ کرونا؛ عامل حیوانی محتمل‌ترین گزینه انتقال است

کرونا در ایران؛ افزایش شمار قربانیان به بیش از ۵۶ هزار نفر، انجام تست رایگان در متروی تهران

مانع‌تراشی در ماموریت محققان برای کشف منشا کرونا؛ پکن: مسئله تنها صدور ویزا نیست