مانع‌تراشی در ماموریت محققان برای کشف منشا کرونا؛ پکن: مسئله تنها صدور ویزا نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شهر ووهان چین
شهر ووهان چین   -  Copyright  آسوشیتدپرس

پکن روز چهارشنبه گفت که تاخیر در انجام ماموریت برنامه ریزی شده کارشناسان سازمان جهانی بهداشت برای بررسی منشا بیماری همه‌گیری کووید-۱۹ تنها مسئله صدور ویزا نیست.

یکسال پس از آغاز شیوع این بیماری، پیش‌بینی شده بود تا ۱۰ کارشناس بین‌المللی سازمان جهانی بهداشت این هفته برای بازدیدی با هدف کشف منشا ویروس کرونا که نخستین موارد ابتلا به آن اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان گزارش شده بود، وارد چین شوند. آن‌ها قصد داشتند تا به این سوال پاسخ دهند که چگونه و در کجا ویروس جدید کرونا از حیوانات به انسان‌ منتقل شده است.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت روز گذشته پس از اینکه پکن برای ورود کارشناسان این سازمان به چین مجوز صادر نکرد، ابراز تاسف کرد و گفت که از این خبر بسیار ناامید شده است.

برخی کشورها پس از شیوع سریع و گسترده ویروس کرونا در کل جهان، چین را متهم به پنهان‌کاری در این زمینه کردند.

با وجود این انتقادات، پکن تاکنون در برابر فشار برای انجام تحقیقی مستقل مقاومت کرده است و در عین حال در ماه‌های اخیر مدعی شده است که حتی همه‌گیری از خارج از مرزهای این کشور آغاز شده است.

هوا چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که گفت‌وگوها بین دو طرف درباره «تاریخ مشخص و ترتیب خاص دیدار گروه کارشناسی» ادامه دارد.

موضوع ردیابی منشا ویروس به‌طرز باورنکردنی پیچیده است. برای اطمینان از اینکه کار تیم متخصص بین‌المللی در چین به خوبی پیش می‌رود ما باید مراحل لازم را انجام دهیم و هماهنگی‌ها صورت گیرد
هوا چونینگ
سخنگوی وزارت خارجه چین

وی افزود: «موضوع ردیابی منشا ویروس به‌طرز باورنکردنی پیچیده است. برای اطمینان از اینکه کار تیم متخصص بین‌المللی در چین به خوبی پیش می‌رود ما باید مراحل لازم را انجام دهیم و هماهنگی‌ها صورت گیرد.»

وی گفت این کشور تمام تلاش خود را می‌کند تا شرایط خوبی را برای ورود گروه متخصص بین‌المللی به چین ایجاد کند.

محققان در ابتدا معتقد بودند که این ویروس در بازار فروش برخی از حیوانات وحشی و خاص در شهر ووهان به انسان منتقل شده است. اما اکنون کارشناسان فکر می‌کنند که این بازار منشا شیوع بیماری نبوده بلکه مکان برای تقویت شیوع آن بوده است.