Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاهش مصرف گوشت؛ سهم پروتئین‌های گیاهی تا سال ۲۰۳۵ در اروپا بیشتر می‌شود

تمایل به کاهش مصرف گوشت در اروپا
تمایل به کاهش مصرف گوشت در اروپا Copyright Canva/Getty Images
Copyright Canva/Getty Images
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهش انجام شده از سوی گروه مشاوره بوستون و شرکت بلو هورایزن نشان می‌دهد که مصرف گوشت در اروپا تا سال ۲۰۳۵ سیر نزولی خواهد داشت چرا که پروتئین‌های گیاهی جایگزین از نظر قیمت و کیفیت با گوشت برابری خواهند کرد.

آگهی

طبق مطالعات جدید، گزینه‌های جایگزین گوشت حیوانی تا سال ۲۰۳۵ در اروپا سهم بیشتری پیدا خواهند کرد.

پژوهش انجام شده از سوی گروه مشاوره بوستون و شرکت بلو هورایزن نشان می‌دهد که مصرف گوشت در اروپا تا سال ۲۰۳۵ سیر نزولی خواهد داشت چرا که پروتئین‌های گیاهی جایگزین از نظر قیمت و کیفیت با گوشت برابری خواهند کرد.

تنها در سال ۲۰۲۰ در سراسر جهان ۵۷۴ میلیون تن گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات و تخم مرغ مصرف شده است که تقریبا به ازای هر نفر برابر با ۷۵ کیلوگرم است. از سوی دیگر سال گذشته حدود ۱۳ میلیون تن پروتئین جایگزین در سطح جهان مصرف شده است که سهمی دو درصدی در بازار دارد.

تحقیق صورت گرفته پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۳۵ سهم پروتئین‌های گیاهی به ۱۱ درصد یعنی ۹۷ میلیون تن از بازار گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات برسد.

اما این سهم حتی می‌تواند در دهه آینده بیشتر شود و به ۲۲ درصد برسد چرا که با نوآوری‌های فنی می‌توان پروتئین گیاهی ارزان‌تر و با کیفیت بهتری عرضه کرد.

مزایای زیست محیطی گیاهخواری مطلق

با رشد گیاهخواری در سراسر جهان، شمار زیادی از مردم پیش از این در سبد غذایی خود گزینه‌های جایگزین گیاهی را قرار داده‌اند.

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۲۰ از سوی سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای وگانز در آلمان که مخصوص غذاهای گیاهی است انجام شده است، نشان می‌دهد شمار گیاهخواران تنها در آلمان در طی چهار سال دو برابر شده است و از ۱.۳ میلیون نفر به ۲.۶ میلیون نفر رسیده است که ۳.۲ درصد جمعیت این کشور است.

علاوه بر آلمان، این مطالعه همچنین عادات مصرف‌کنندگان در شش کشور اروپایی از جمله اتریش، پرتغال و فرانسه را بررسی کرده‌ است. به طور متوسط، حدود یک سوم افراد در این سه کشور به عنوان افراد «نیمه‌گیاهخواری» (فلکسیترین) شناخته شده‌اند که تصمیم گرفته‌اند گوشت کمتری بخورند.

دانشمندان می‌گویند، مزایای استفاده از پروتئین گیاهی شامل انتشار کربن کمتر، نگرانی‌های اخلاقی کمتر و کاهش تاثیرات زیست محیطی در دام پروشی است.

تولید پروتئین‌های گیاهی و غذاهای گیاهی به منابع کمتری نیاز دارد و گازهای گلخانه‌ای کمتری نسبت به گوشت و محصولات لبنی تولید می‌کند و البته نیازی به کشتار و بهره‌برداری غیرضروری از حیوانات نیست
تاد بردبری
مدیر کارزاری در دفاع از حقوق حیوانات

طبق گزارش گروه مشاوره بوستون، کاهش مصرف گوشت می‌تواند به اندازه از بین رفتن انتشار سالانه گاز دی‌اکسید کربن در جو کشوری مانند ژاپن کمک کند و آب را برای مصرف ۴۰ ساله شهروندان لندنی ذخیره کند.

تاد بردبری، مدیر کارزاری در دفاع از حقوق حیوانات در این زمینه می‌گوید: «زمانی در آینده نزدیک فرا می‌رسد مصرف گوشت به اندازه‌ای کم می‌شود که پروتئین‌های گیاهی بخش قابل توجهی از مصرف پروتئین جهانی را تشکیل می‌دهد.»

وی اضافه می‌کند: «تولید پروتئین‌های گیاهی و غذاهای گیاهی به منابع کمتری نیاز دارد و گازهای گلخانه‌ای کمتری نسبت به گوشت و محصولات لبنی تولید می‌کند و البته نیازی به کشتار و بهره‌برداری غیرضروری از حیوانات نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان در کره جنوبی «برنج گوشتی» ابداع کردند

نتایج یک تحقیق: مصرف گوشت قرمز برای دوبار در هفته می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد

چرا وگان‌ها رابطه جنسی لذت‌بخش‌تری دارند؟