Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا واقعا گوشت سفید از گوشت قرمز سالم‌تر است؟

آیا واقعا گوشت سفید از گوشت قرمز سالم‌تر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دکتر رونالد کراس، سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت که نتایج به‌دست آمده وی و دیگر اعضای تیم را «شگفت‌زده» کرده است.

آگهی

تحقیقات جدید نشان می‌دهد برخلاف باورهای رایج گوشت سفید به اندازه گوشت قرمز برای سلامتی مضر است و محصولات گوشتی از هر نوع میزان کلسترول خون را افزایش می‌دهند.

دانشمندان پیشتر نشان دادند که مصرف زیاد گوشت قرمز سبب افزایش کلسترول، تصلب شرایین و بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شود و خطر مرگ بر اثر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد.

همچنین گفته می‌شد که گوشت سفید مانند گوشت مرغ و بوقلمون جایگزین سالمی برای گوشت قرمز است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف زیاد گوشت سفید نیز همانند گوشت قرمز مضر است.

مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقاتی تحقیقات تصلب شرایین در بیمارستان کودکان دانشگاه اوکلند در کالیفرنیا صورت گرفته و در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده، نشان می‌دهد که مصرف زیاد گوشت سفید همانند گوشت قرمز میزان کلسترول خون را بالا می‌برد.

بالا بودن کلسترول خون یکی از مهمترین عواملی است که خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد.

مقایسه میان غذاهای گوشتی و گیاهی

برای مقایسه میان اثرات گوشت‌خواری و گیاهخواری، این محققان افراد حاضر در مطالعه را به صورت تصادفی در سه گروه جای دادند: گروه گیاه‌خواران، مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و مصرف‌کنندگان گوشت سفید.

این افراد از میان زنان و مردان سالمی که ۲۱ تا ۶۵ سال داشتند انتخاب شده و به مدت ۴ هفته تحت نظر مورد مطالعه قرار گرفتند. در پایان میزان چربی‌ خون آنها اندازه‌گیری شد.

این تحقیق نشان داد که افراد گروه گیاه‌خواران پائین‌ترین میزان کلسترول را در مقایسه با دو گروه گوشت‎خواران داشتند. گرچه میزان کلسترول در مصرف‌کنندگان گوشت قرمز از مصرف کنندگان گوشت سفید اندکی بیشتر بود اما این تفاوت بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است.

دکتر رونالد کراس، سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت که نتایج بدست آمده وی و دیگر اعضای تیم را «شگفت‌زده» کرده است.

او در این باره گفت: «زمانی که ما این مطالعه را برنامه‌ریزی کردیم، انتظار می‌رفت که گوشت قرمز نسبت به گوشت سفید تاثیر بیشتری بر میزان کلسترول خون داشته باشد، اما نتایج به دست آمده که نشان می‌دهد تفاوتی میان کلسترول خون در میان مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و سفید نیست، ما را شگفت‌زده کرد.»

البته باید توجه داشت که این تحقیق گوشت سفید آبزیان را در بر نگرفته وتنها اثرات گوشت سفید ماکیان بر کلسترول خون را اندازه‌گیری کرده است.

نویسندگان این مقاله پیشنهاد کرده‌اند که بهتر است افراد میزان مصرف گوشت را در رژیم غذایی خود به به حداقل برساند و به پروتئین‌های گیاهی توجه بیشتری کنند.

با این حال آقای کراس می‌گوید تحقیقات بیشتری نیاز است تا سلامت گوشت سفید را ارزیابی کرده و نشان دهد چه میزان مصرف آن با سلامت قلب و عروق مغایرت ندارد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟

اولین بیمار دریافت‌کننده تراشه مغزی نورالینک تنها از طریق ذهنش شطرنج بازی کرد