گزارش آکسفام: دست‌کم ۱۰ سال طول می‌کشد تا مردم از پیامدهای اقتصادی بحران کرونا رهایی یابند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
فقرو گرسنگی
فقرو گرسنگی   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان بین‌المللی آکسفام روز دوشنبه در آستانه برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد به میزبانی داووس سوئیس که امسال بصورت مجازی برگزار خواهد شد، در گزارشی تاکید کرد که در سال گذشته میلادی در جریان شیوع ویروس کرونا، نابرابری‌های اجتماعی در جهان به طرز کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، اگرچه هزار میلیاردر جهان می‌توانند براحتی زیان‌های ناشی از بحران کرونا را در کمتر از یکسال جبران کنند، اما برای میلیون‌ها نفر از کسانی که در پی این بحران فقیرتر شده‌اند، دست‌کم ۱۰ سال طول می‌کشد که بتوانند از تبعات اقتصادی بحران کرونا رهایی یابند.

آکسفام یک سازمان‌ بین‌المللی تحقیق و امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی در جهان است.

آکسفام در تهیه این گزارش از ۲۹۵ اقتصاددان بین‌المللی درباره تبعات همه‌گیری ویروس کرونا، «ویروس نابرابری»، نظرخواهی کرده است که بیش از دوسوم آنها پیش‌بینی کرده‌اند این ویروس باعث تشدید شکاف طبقاتی و نابرابری‌های اجتماعی شود.

یکی از نمودارهای این گزارش نشان می‌دهد درحالیکه برخی از هزار میلیاردر جهان با شیوع ویروس کرونا با افزایش بی‌سابقه ثروت به میزان ۴۷۹ میلیارد یورو در یازده ماه اخیر روبرو شده‌اند، در مقابل بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون نفر از مردم جهان در ماه‌های آینده به زیر خط فقر می‌روند.

شیوع روزافزون کرونا و محدودیت‌های اجتماعی ناشی از آن در کشورهای مختلف در حالی ادامه دارد که در یازده ماه گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به کرونا شده‌اند و بیش از دو میلیون نفر نیز در اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته‌اند.