همکاری گوگل و آرامکو؛ فعالیت در صنعت آلاینده و نظام غیردموکراتیک عربستان انتقاد برانگیز شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نشان تجاری گوگل
نشان تجاری گوگل   -   کپی رایت  AP Photo

گوگل ارائه خدمات رایانش ابری(Cloud Computing) خود را به زودی در عربستان سعودی و بر پایه توافق با شرکت نفت آرامکو آغاز می‌کند؛ اقدامی بحث‌برانگیز که بخش قابل توجهی از کارکنان گوگل با توجه به آلایندگی زیست محیطی صنعت نفت و انتقادهای وارده به نظام غیردموکراتیک پادشاهی عربستان با آن مخالفند.

شرکت گوگل به منظور ادامه رقابت فشرده با مایکروسافت و آمازون در ارائه خدمات رایانش ابری به صنایع فعال در حوزه انرژی، همکاری خود را با شرکت نفت عربستان سعودی(آرامکو) بر پایه توافق سال ۲۰۱۸ محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی آغاز می‌کند.

رایانش ابری(Cloud Computing) شامل ارائه خدماتی همچون پردازش، فضای ذخیره‌سازی، سرور و پایگاه داده‌ها در بستر اینترنت است که موجب صرفه‌جویی هزینه خرید انواع سرورها و نگهداری از آن‌ها می‌شود.

توماس کوریان ، مدیر اجرایی واحد رایانش ابری گوگل با حمایت از توافقنامه همکاری با آرامکو گفته است که با این اجرای آن، فناوری نوآورانه رایانش ابری افزون بر آرامکو در دسترس مشتریان و شرکت‌های جهانی فعال در عربستان سعودی قرار خواهد گرفت و آنها را قادر به ارائه خدمات بهتر به مصرف کنندگان نهایی می‌کند.

آرامکو اعلام کرده که اندازه بازار خدمات ابری در عربستان تا سال ۲۰۳۰ به ۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

با این حال، برخی کارکنان گوگل نگران هستند که خدمات ابری این شرکت در عربستان سعودی برای نظارت بیشتر بر شهروندان و کاهش آزادی بیان استفاده شود. آنها با یادآوری قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان در کنسولگری این کشور در ترکیه و ادامه برخورد عربستان با فعالان مدنی همکاری گوگل را با حکومتی که از چارچوبی دموکراتیک برخوردار نیست، زیر سوال برده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین همکاری گوگل با آرامکو به عنوان آلاینده‌ترین شرکت نفت جهان انتقاد بسیاری از فعالان زیست محیطی را نیز برانگیخته است و از نظر برخی کارکنان گوگل نیز این همکاری با منشور کاری این شرکت همخوانی ندارد.